Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 lutego. Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
03/04/2023 - 16:45

W Rytrze o koncesje na sprzedaż alkoholu nikt się nie bije. Dyskontowej batalii ciąg dalszy

Wracamy do tematu budowy pierwszej Biedronki w gminie Rytro i protestu lokalnych sklepikarzy, którzy żądają od władz gminy, by te odmówiły sieci wydania koncesji na sprzedaż alkoholu. Według nich, tylko to może ich uratować przed bankructwem w zderzeniu z dyskontową konkurencją. Czy rzeczywiście?

W Rytrze o koncesje na sprzedaż alkoholu nikt się nie bije. Dyskontowej batalii ciąg dalszy

- Na dzień dzisiejszy koncesji udzielonych jest prawdopodobnie 20 (koncesji na sprzedaż o alkoholu – dop. red.) oraz jedna jest wolna – nie chcemy aby Biedronka otrzymała koncesję, tym bardziej, iż często się zdarza, że sprzedają alkohole poniżej cen hurtowych. Jak w takiej sytuacji mamy utrzymać się na rynku? Nasze lokalne małe, rodzinne sklepy działają od lat, dając nam pracę i chleb. Jak mamy się utrzymać konkurując z zachodnią korporacją, która wszystko ma taniej? I to taniej niż my kupujemy w hurtowniach! – to fragment oficjalnego dokumentu, protestu, który w sprawie budowy Biedronki złożyli do ryterskiego urzędu przeciwnicy uruchomienia dyskontu.

O szczegółach pisaliśmy w publikacji Rytro: kto będzie wlewał w ludzi morze wódki - Biedronka, czy lokalni sprzedawcy

Nas, i nie tylko, ta argumentacja zaskoczyła. Czy naprawdę to właśnie alkohol, sprzedaż alkoholu może przesądzić o wyniku konkurencyjnego starcia między lokalnymi sklepami a siecią o tej skali jak Biedronka?

Dziś do tematu wracamy, bo otrzymaliśmy właśnie od wójta Jana Kotarby szczegółowe informacja na temat wydanych na terenie ryterskiego samorządu koncesji na sprzedaż napojów wyskokowych. Zanim je podamy przypomnijmy, że zgodnie z ustawą są trzy rodzaje zezwoleń w tym zakresie:
- A – dla napojów do 4,5 procent zawartości alkoholu oraz na piwo,
- B – dla napojów powyżej 4,5 procent do 18 procent zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa),
- C – dla napojów powyżej 18 procent zawartości alkoholu.

Każdy samorząd – decyzją rady – ustala, ile takich koncesji ma funkcjonować na jego terenie. I jak to wygląda w najmniejszej gminie w Polsce? – Na terenie gminy Rytro zgodnie z decyzją podjętą uchwałą rady gminy liczba punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, które posiadają zezwolenie wynosi poza miejscem sprzedaży 8 dla grupy A, 8 dla grupy B i 8 dla grupy C – informuje wójt.

Zobacz też: Rytro będzie mieć swój monitoring. Ile to będzie kosztować?

Uprawnienia na sprzedaż alkoholu w miejscu spożycia ma 11 podmiotów w zakresie grupy A, 5 podmiotów w zakresie grupy B i 5 dla koncesji typu C.

A ile koncesji jest jeszcze do wzięcia? Poza miejscem sprzedaży - 2 dla grupy A, 1 dla grupy B, 1 dla grupy C, w miejscu sprzedaży - 3 dla grupy A, 4 dla grupy B i 4 dla grupy C.

Rada gminy Rytro jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie odmówienia wydania wolnej koncesji dla Biedronki nie podjęła, ale zgodnie z prawem zrobić tego bez wyraźnego uzasadnienia – opartego na argumentach formalnych, a nie intencjach niewielkiej części przedsiębiorców – zrobić nie może. Do tematu wrócimy. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu