Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 lipca. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
24/05/2020 - 13:00

W Przysietnicy rośnie jeden z najpiękniejszych budynków

Biblioteka w Przysietnicy ma szansę zostać jednym z najpiękniejszych budynków na terenie Sądecczyzny. Gmach jest tym ciekawszy, że w jego bryle znaleźć można bezpośrednie nawiązania do przysiek, czyli drewnianych konstrukcji wykorzystywanych (do składowania zboża lub ziarna w stodołach), w tej okolicy w rolnictwie tak często, że zwyczaj ten dał początek nazwie tego sołectwa w gminie Stary Sącz.

Rośnie jeden z najpiękniejszych budynków. COVID-19 tej inwestycji nie wstrzymał

Z racji ograniczeń związanych z epidemią COVID-19 trzeba było wstrzymać prace przy budowie centrum kulturalnego, które powstaje wokół budynku przy ul. Rynek 5 częściej określanego „Galerią Pod Piątką” w Starym Sączu. W tym wypadku na placu budowy niezbędne jest taka liczba wykonawców jednocześnie, że nie było mowy o podtrzymaniu epidemiologicznego reżimu.

Dobra wiadomość jest taka, że przy niemniej oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji, czyli budowie nowej siedziby biblioteki w Przysietnicy tego problemu nie było. Prace idą pełną parą i zgodnie z harmonogramem. Efekty doskonale widać na załączonych do publikacji zdjęć.

Zobacz też: Dobry Stary Sącz: będzie „śmieciowa” tarcza dla seniorów i niepełnosprawnych

W nowym budynku będzie – podobnie jak we wszystkich pozostałych wymienionych filiach – sala wielofunkcyjna o powierzchni 94 metrów, biblioteka dla dorosłych licząca sobie aż 105 metrów kwadratowych i kameralny oddział biblioteczny specjalnie dla najmłodszych czytelników. Termin wykonania prac to połowa grudnia 2020 roku.

Rośnie jeden z najpiękniejszych budynków. COVID-19 tej inwestycji nie wstrzymał

- W ciągu ośmiu lat nasza gmina wybudowała 4 biblioteki za 10 milionów złotych, 7 milionów pozyskaliśmy na ten cel z ministerstwa kultury - komentuje z satysfakcją zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki - Biblioteka w naszej gminie to nie tylko czytelnia i wypożyczalnia.

Chodzi również o pewnego rodzaju spotkania, o życie kulturalne i towarzyskie. Te biblioteki u nas działają i są w nich ludzie, którzy potrafią wokół siebie zbierać całkiem spore grono. Takie miejsce potrzebne było w Starym Sączu, ale świetnie funkcjonuje w Gołkowicach, Barcicach i nie mam wątpliwości, że tak będzie też w Przysietnicy.

ES [email protected] Fot.: dzięki uprzejmości UM w St. Sączu







Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)