Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
30/10/2021 - 18:15

W podziękowaniu za wolność. Piękny hołd sądeczan dla żołnierzy Piłsudskiego

Piękne konie, dumni jeźdźcy i żołnierskie piosenki o wojnie i wolności. 103 lata temu w nocy z 30 na 31 października Nowy Sącz i Sądecczyzna zostały wyzwolone. Sądeczanie nie zapomnieli o tej ważnej dacie i bohaterach.

Organizatorami sobotniego zgromadzenia było Stowarzyszenie Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej i Stowarzyszenie Banderia Konna „Iskra” Dolina Dunajca. Pod Basztą Kowalską zgromadzeni odśpiewali hymn, odmówili modlitwę za zmarłych żołnierzy i złożyli kwiaty pod pamiątkowymi tablicami.

Sądeczanie spotkali się, żeby wspomnieć bohaterów walczących o wolną Polskę zwłaszcza w latach 1918 – 1920, w tym żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Przy ruinach zamku pojawili się przedstawiciele Związków Podhalan ze sztandarami, a także reprezentanci 1 PSP z charakterystycznymi piórami. Więcej o Podhalańczykach, na których czeka cała Sądecczyzna można przeczytać TUTAJ.

Dzisiejsze spotkanie przypomniało również o ważnej rocznicy. W 1918 roku, w nocy z 30 na 31 października wyzwolony został Nowy Sącz i Sądecczyzna. - Jestem duchem i myślą z Wami pod Basztą Kowalską! Pozdrawiam wszystkich pięknych Polaków, Sądeczan zebranych w to małopolskie Święto Niepodległości w tym polskim Piemoncie Piemontu jakim jest Nowy Sącz - oto słowa Jerzego Gizy, który nie mógł pojawić się na uroczystości. Obecny natomiast był Tadeusz Giza, najmłodszy syn generała Józefa Gizy. 

Konie i ich jeźdźcy z Banderii „Iskra” – a było ich ponad 30 – wzbudzili niemałe zainteresowanie wśród przechodniów i mieszkańców miasta. Całą kolumną spod Baszty Kowalskiej przejechali na Aleje Wolności pod pomnik Marszałka Piłsudskiego. Tam odbyła się dalsza część uroczystości, czyli wspomnienie o udziale marszałka w odzyskaniu niepodległości. ([email protected], fot. SS)

W podziękowaniu za wolność. Piękny hołd sądeczan dla żołnierzy Piłsudskiego
Zobacz obszerną fotorelację ze zgromadzenia i specjalnego apelu, który odbył się 30 października. (Zdjęcia: Sylwia Siwulska)


Dziękujemy za przesłanie błędu