Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
20/03/2018 - 07:15

W Nowym Sączu postawili żurawia. Ruszyła budowa Centrum Symulacji Medycznej

12 marca ruszyła budowa nowoczesnego Centrum Symulacji Medycznej. Sądeczanie już z daleka mogą zobaczyć żurawia, który został wzniesiony nad placem budowy. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec października 2018 roku.

Centrum Symulacji Medycznej powstanie na terenie kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ulicy Kościuszki, tuż obok budynku, w którym obecnie mieści się Instytut Zdrowia. Znajdą się tam w pełni wyposażone sale symulacyjne, w których studenci będą przygotowywać się do wykonywania zawodu.

- Rozpoczęliśmy od robót ziemnych i montażu żurawia. Zbudowanie Centrum Symulacji Medycznej nie powinno sprawić nam większych trudności - wyjaśnia Tadeusz Pióro, kierownik budowy.

Zobacz też PWSZ w Nowym Sączu wybuduje nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej

Kierownik zapewnia, że nawet deszcz i śnieg nie pokrzyżują planów i wszystko zostanie wykonane w uzgodnionym terminie.

- Niesprzyjająca pogoda zawsze jest uciążliwa dla budowlańców, ale damy radę – dodaje z uśmiechem.  

Koszt planowanej inwestycji wyniesie 4 mln złotych. Sądecka uczelnia otrzymała z Unii Europejskiej dofinansowanie w wysokości 2,6 mln złotych w ramach projektu „Rozwój kompetencji pielęgniarskich”. Pozostałą kwotę przekaże ze środków własnych.

Budynek będzie wyposażony w sale o wysokiej wierności, w których będzie podstawowy sprzęt do nauki umiejętności praktycznych  i doskonalenia takich czynności jak zabiegi higieniczne, pielęgnacyjne i aseptyczne, a także wykonywanie iniekcji. Nie zabraknie również sal, w których będzie można doskonalić umiejętności praktyczne na symulatorach wysokiej wierności. Są one dość drogie. Mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych.

Trzykondygnacyjny budynek o powierzchni 820 metrów kwadratowych będzie przystosowany do prowadzenia zajęć dydaktycznych, a  także dostosowany do możliwości osób niepełnosprawnych. Sale symulacyjne będą odzwierciedlać pomieszczenia szpitalne. W jednym z pomieszczeń znajdzie się także miejsce dla karetki pogotowia.

RG [email protected] Fot. RGDziękujemy za przesłanie błędu