Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
29/11/2021 - 17:10

W Nowym Sączu można będzie wykupić mieszkanie komunalne z 75 proc. bonifikatą

Mieszkańcy zajmujący mieszkania komunalne w Nowym Sączu będą je mogli wykupić z 75 proc. bonifikatą, jeśli zdecydują się na to do końca czerwca przyszłego roku. Po upływie pięciu lat można będzie takie mieszkanie sprzedać. W przypadku sprzedaży miasto nie będzie musiało ponosić sporych kosztów modernizacji takich lokali, a te niejednokrotnie nadają się do kapitalnego remontu.

Jest to wspólny projekt sądeckich radnych, którego inicjatorem był radny Józef Hojnor. Uchwała została przyjęta na ostatniej sesji Rady Miasta.

Jest to oferta adresowana do osób, które mieszkają w budynkach komunalnych wybudowanych przed 1994 rokiem. Obecnie lokale te znajdują się w zasobach miasta, a wcześniej były własnością Skarbu Państwa.

Jak mówi radny Hojnor większość mieszkań komunalnych w Nowym Sączu została wybudowana jeszcze w czasach PRL. Po zmianach ustrojowych zostały one przekazane na własność gminy. Większość tych lokali wymaga już gruntownego remontu. W Nowym Sączu jest 515 mieszkań komunalnych, najmowanych na czas nieokreślony.

W ostatnich latach ich sprzedaż w Nowym Sączu była znikoma. Od stycznia do października 2021 roku zostało sprzedanych tylko siedem mieszkań komunalnych.

- W związku z tym, że sprzedaż mieszkań komunalnych w mieście praktycznie zatrzymała się, postanowiliśmy ten rynek uaktywnić – mówi radny Józef Hojnor. – Utrzymanie mieszkań komunalnych, łącznie z ich remontami to duży koszt dla miasta. W momencie kupna takiego mieszkania z bonifikatą koszty utrzymania mieszkania i konieczność przeprowadzania w nim remontu przechodzi na właściciela takiego lokum.

Bonifikaty na wykup mieszkań komunalnych w Nowym Sączu będą obowiązywały przez trzy lata.

Siedemdziesiąt pięć procent bonifikaty (od wyceny wartości mieszkania) będzie przysługiwała najemcom, którzy złożą wniosek o wykup mieszkania komunalnego do 30 czerwca 2022 roku. Na 70 proc. bonifikaty mogą liczyć najemcy, którzy złożą wniosek o wykup do 31 grudnia 2022 roku, a na 65 proc. najemcy, którzy złożą wniosek o wykup mieszkania do 31 grudnia 2023 roku.

Natomiast, jeśli najemca lokalu komunalnego zdecyduje się na wykup po 1 stycznia 2024 roku to będzie obowiązywała wysokość bonifikaty taka jak dotychczas, czyli 60 proc. bonifikata

W sumie z oferty (bonifikaty) będzie mogło skorzystać ponad 500 osób, które zostaną powiadomione o takiej możliwości z Urzędu Miasta. Ile osób zdecyduje się na wykup mieszkania komunalnego? Jeszcze nie wiadomo.

Pieniądze, jakie Nowy Sącz uzyska ze sprzedaży mieszkań komunalnych trafią do miejskiej kasy. Miastu odpadnie utrzymywanie i remontowanie tych lokali.

Radny Józef Hojnor ma nadzieję, że w Nowym Sączu ruszy także budowa mieszkań komunalnych.

Koszty obsługi lokali komunalnych ponoszonych przez miasto

  • W 2020 roku – 1 875 188,99, koszty remontów 151 508,84 złotych
  • Od stycznia do października 2021 roku – 1 525 959,94, koszty remontów – 30 923,92 zł

i.michalec@sadeczanin.info, fot. arch. Sądeczanin.info – zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu