Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
20/02/2017 - 22:10

W niedzielę uroczystość w 68. rocznicę pacyfikacji Barnowca przez UB

W niedzielę 26 lutego o godz. 11.00 w Czaczowie zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar pacyfikacji Barnowca przed 68 laty. Po nabożeństwie grupy rekonstrukcji historycznej odtworzą na boisku przy Szkole Podstawowej tragiczne zdarzenia z 1949 roku. Organizatorzy uroczystości: Jerzy Basiaga, prezes Fundacji im. ks. Władysława Gurgacza i Marian Ryba, członek zarządu Powiatu Nowosądeckiego zapraszają wszystkich, którym droga jest pamięć o powojennym, antykomunistycznym oporze na Sądecczyźnie.

W dniach 28 lutego i 1 marca 1949 roku miała miejsce obława sił UB, KBW i MO na partyzantów antykomunistycznego oddziału PPAN „Żandarmeria”. Jej finałem była krwawa pacyfikacja mieszkańców wsi Barnowiec.

Operacja „Zima”

Barnowiec to nieduża wieś położona w gminie Łabowa. Razem z Czaczowem należy do parafii Nawojowa.  To tutaj w mroźne dwa dni 1949 roku rozegrał się dramat mieszkańców zaatakowanych przez olbrzymie siły UB, MO i KBW.

Od 1948 w pobliskich lasach, niedaleko Hali Łabowskiej mieścił się obóz partyzantki „Żandarmerii” pod dowództwem leśniczego z Popardowej Stanisława Pióry ps. „Emir”, „Mohort”.

Pod koniec września 1948 roku organy bezpieczeństwa posiadały sporo informacji o antykomunistycznej grupie leśnej „Żandarmeria”. Planowana akcja przeciwko organizacji „Malaga” nie doprowadziła jednak do jej likwidacji. W związku z tym  5 października 1948 r. UB założyło nową operację pod kryptonimem „Zima”. Miała ona na celu całkowite rozbicie „Żandarmerii”.

Ponieważ największą aktywność we wspieraniu oddziału wykazywała wieś Barnowiec, dlatego tam postanowiono umieścić kolejnych informatorów.

Jednym z nich, a jak się niebawem okazało najważniejszym był mieszkaniec Zawady posiadający krewnych w Barnowcu. Nadano mu kryptonim „Papieros”. Był to Stefan Kachniarz.

W przeddzień akcji „Zima”, w dniu 27 lutego 1949 r. funkcjonariusze UB zatrzymali Adama Klimczaka z Barnowca, którego przesłuchiwano na okoliczność ukrywania się w lasach członków PPAN. Od TW „Papieros” bezpieka wiedziała, że od jesieni 1948 roku zaopatrywał on partyzantów w żywność. Miał też w przyszłości dołączyć do oddziału.

Uzyskane od niego informacje na temat miejsca przerzutu żywności funkcjonariusze sądeckiego UB zinterpretowali jako lokalizację bazy. Miejsce to zidentyfikowano jako wzgórze Kobylarka, położone między Barnowcem a Wierchem nad Kamieniem.

Na podstawie tych informacji, ale przede wszystkim kierując się donosami Kachniarza, komunistyczne siły bezpieczeństwa zaplanowały akcję - obławę „Zima” na 28 lutego1949 roku…

**

Więcej na temat pacyfikacji Barnowca w artykule Jacka Zygadlewicza,  opublikowanym w lutowym  numerze miesięcznika „Sądeczanin”. Tekst jest fragmentem przygotowywanej przez Autora książki o Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

O oddziale leśnym „Żandarmeria” i PPAN można także  przeczytać na stronie: www.gurgacz.cba.pl

(s), zdjęcie ilustracyjne     Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)