Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
10/06/2017 - 19:40

W lipcu minie 20 lat od katastrofy "powodzi tysiąclecia" z 1997 roku

W czerwcu (na św. Jana) i lipcu (św. Jakuba) na Sądecczyźnie tak często dochodziło do powodzi, że niemal od XIII wieku zwykło się te kataklizmy nazywać "świętojanka" i "jakubówka". Obyśmy więc w spokoju wspominali 20. rocznicę rocznicę tragedii „powodzi tysiąclecia” z 1997 roku.
mapa zagrożeń powodziowych

- W wyniku powodzi 1997 roku dach nad głową straciło 7 tysięcy osób, a około 40 tys. straciło dorobek całego życia. Woda zniszczyła lub uszkodziła 680 tys. mieszkań, 843 szkoły, 4 tysiące mostów, 14,4 tys. kilometrów dróg, 2 tysiące kilometrów torów kolejowych i niemal 700 tys. hektarów ziemi (ponad 2% powierzchni kraju - wyliczyli naukowcy z  Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej.

Mimo poważnych zniszczeń, spowodowanych przerwaniem nadwątlonych wałów, Nowy Sącz i tak miał wtedy wielkie szczęście. Od jeszcze większych strat ocalił jego mieszkańców zbiornik retencyjny w Czorsztynie, który przejął uderzenie fali kulminacyjnej. Budowany niemal od 30 lat, został oddany do użytku akurat latem 1997 roku.

- Obiekt właściwie sam oddał się do użytku, bo na początku lipca 1997 roku nie było czasu ani na wstęgę, ani na szampana – wspomina Jerzy Metelski – Do zbiornika w kulminacyjnym momencie wpływało około 1400 m. sześc. wody na sekundę! A średnio w ciągu roku płynie Dunajcem ledwie 24 metry sześc. na sekundę.

Zobacz też: Katastrofa w Nowym Sączu. To się może zdarzyć!

Po 1997 roku przyszedł lipiec 2001 roku. Najpierw Kamienica wylała poza wały. Do tego doszły wody wezbranej Łubinki… W tę noc wielu mieszkańców Nowego Sącza w popłochu porzucało swe domy i uciekało jak najdalej i jak najwyżej.

Równie dramatyczne sceny rozgrywały się poza Nowym Sączem. W Librantowej, podczas ulewy, mężczyzna wsiadł do auta i wraz z nim zaginął. W Roztoce-Brzezinie  w samochodzie utonęły cztery osoby. W Witowicach góra osunęła się na trasę do Krakowa i zablokowała ją na amen. Odwołane zostały pociągi z Nowego Sącza do Muszyny. Na nogi poderwanych zostało 4 tys. strażaków i ćwierć tysiąca policjantów.

powódź 1934 roku

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, odcinek Dunajca w okolicy Nowego Sącza uznać trzeba za najbardziej niebezpieczny pod względem zagrożenie powodzią - pisała później mgr inż. Katarzyna Szuba z Instytutu Inżynierii i Gospodarki Wodnej Politechniki Krakowskiej.

- Dunajec jest tu bowiem rzeką górską, zasilaną zarówno z obszaru Tatr jak Beskidu Sądeckiego. Oba te pasma, zwłaszcza w miesiącach letnich, charakteryzują się najwyższą średnią roczną sumą opadów. W dodatku nachylenie terenu, dochodzące do 20 proc., powoduje szybki spływ wód opadowych.

Masz zdjęcia z powodzi 1997 lub 2001 roku? Chcesz podzielić się z innymi swymi wspomnieniami? Napisz: [email protected]

Zagrożenie niesie zresztą nie tylko Dunajec. Wezbrana Łososina, podczas powodzi w 1997 roku, także wyrządziła ogromne szkody.

Czy obecnie jesteśmy już bezpieczni? Na pewno nie w stu procentach. Kto ma inne zdanie, niech najpierw sięgnie do map obszarów zagrożenia powodziowego Informatycznego Systemu Osłony Kraju.

Wyraźnie zaznaczone zostały na nich tereny Nowego Sącza, które – w razie przekroczenia poziomu bądź przerwania wałów – natychmiast znajdą się pod wodą. Jest tam między innymi stadion Sandecji i pobliskie rondo… (kt) Fot. NAC,CSOK

Powódź w Nowym Sączu w 2004 roku
To zdjęcia z 2004 roku, z powodzi w Nowym Sączu. Fotografie Łubinki, okolice Chruślic oraz Barskiego, jak i Kamienicy - przy Prażmowskiego oraz okolice Zawady - napisał do nas pan Adrian Zarzeka, przysyłając zdjęcia. Przypominacie sobie tamten lipiec?


Dziękujemy za przesłanie błędu