Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
17/06/2021 - 15:45

W lipcowym numerze miesięcznika "Sądeczanin" wszystko o parafii w Marcinkowicach

Już za kilkanaście dni w punktach sprzedaży w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie pojawi się lipcowy numer miesięcznika "Sądeczanin", a w nim obszerny materiał o Parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach. W naszej gazecie znajdziecie ciekawe wywiady z księżmi i osobami zaangażowanymi w życie marcinkowickiej parafii.

Parafia pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach jest stosunkowo młodą - liczącą 69 lat - parafią. 11 października 1948 roku został poświęcony teren pod budowę kościoła, a już kilka miesięcy później 11 sierpnia 1949 rozpoczęto prace.

Budowa świątyni przypadła na lata, które były bardzo trudnym okresem dla Kościoła w Polsce, ponieważ komuniści wprowadzili ustawy, które zakazywały np. sprzedaży materiałów na budowę kościołów. Mimo wielu przeciwności, w Marcinkowicach udało się wybudować piękny kościół, któremu biskup nadał wezwanie „Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”.

Marcinkowice to niezwykła parafia, która wielu osobom kojarzy się z licznymi kapliczkami i krzyżami, dworem Morawskich i pięknym krajobrazem. Choć parafia istnieje dopiero kilkadziesiąt lat, w tym czasie odwiedziło ją wiele znanych osobistości, wśród których znalazł się prezydent Ryszard Kaczorowski i Marianna Popiełuszko – mama bł. ks. Jerzego.

Właśnie tej parafii postanowiliśmy poświęcić lipcowy numer miesięcznika „Sądeczanin”. Znajdziecie w nim obszerny wywiad z księdzem proboszczem Tadeuszem Celustą, ks. prałatem Józefem Babiczem i ks. wikariuszem Łukaszem Kuczajem, a także rozmowę z przewodniczącym rady parafialnej Tadeuszem Lisem, przewodniczącą Akcji Katolickiej Łucją Wróbel, kościelnym Piotrem Sową, przewodniczącą Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Moniką Zwolińską, a także z Andrzejem Piszczkiem i Moniką Fikiel-Szkarłat.

W lipcowym numerze „Sądeczanina” znajdziecie również historię marcinkowickiej parafii, wypowiedzi mieszkańców, wykaz kapłanów pochodzących z Marcinkowic, jak i tych którzy do tej pory pracowali w tej parafii oraz listę zabytków wraz ze zdjęciami. Miesiecznik już początkiem lipca będzie dostępny w punktach sprzedaży.

Zachęcamy was również do zakupu czerwcowego numeru „Sądeczanina”, w którym pisaliśmy o Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lipnicy Wielkiej oraz majowego numeru, w którym znajdziecie obszerny dodatek o parafii św. Stanisława Kostki w Niskowej. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. D.Szlag)Dziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021