Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
01/08/2015 - 18:42

W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego. Race i minuta ciszy

Sądeczanie uczcili dzisiaj (1 sierpnia) 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w Nowym Sączu odbyły się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego.
W całym mieście w godzinę „W” uruchomione zostały syreny alarmowe. W ten sposób w Nowym Sączu upamiętniona została 71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Syreny zawyły punktualnie o godzinie 17. Większość mieszkańców zatrzymała się i minutą ciszy oddała hołd powstańcom, w większości bardzo młodym patriotom, którzy zginęli za Ojczyznę.

Uroczystości poświęcone rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego organizuje od kilku lat poseł Andrzej Romanek (Solidarna Polska). Partnerami tegorocznych uroczystości były: Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego im. Bohaterów Ziemi Sądeckiej w Nowym Sączu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu oraz Związek Strzelecki „Strzelec” Oddział w Nowym Sączu

Dzisiaj, po południu przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego nie zabrakło parlamentarzystów ziemi sądeckiej, przedstawicieli władz miasta na czele z Leszkiem Langerem, reprezentującym prezydenta miasta, Bożeną Jawor, przewodniczącą Rady Miasta oraz powiatu na czele z wicestarostą nowosądeckim Antonim Koszykiem. Obecni byli także przedstawiciele biur posła Piotra Naimskiego i Mariana Cyronia, radni miasta Nowego Sącza. Bardzo licznie przybyli przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Społeczno-Narodowego w Nowym Sączu, Klubu Gazety Polskiej oddział w Nowym Sączu, a także kibice Klubu Sportowego „Sandecja”. Ci ostatni uczcili w godzinę „W” pamięć powstańców kolorowymi racami i okrzykami: „Cześć bohaterom”.

- To, co winniśmy tym bohaterom narodowym - to pamięć i modlitwa – powiedział proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ojciec Stanisław Jopek. – Winniśmy pamięć, która ma znaczenie w wychowaniu młodego pokolenia. Ważne jest to, aby te wielkie decyzje, jakie podejmowało tamto pokolenie miały dzisiaj swoje miejsce w wychowaniu młodych. Dbajmy o to wszyscy.

Przed pomnikiem ksiądz proboszcz i wszyscy zebrani odmówili modlitwę za powstańców, którzy w 1944 roku oddali za ojczyznę własne życie.

Potem przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i powiatu, a także różnych organizacji złożyli pod Pomnikiem Państwa Podziemnego wiązanki kwiatów. Zapłonęły znicze.

- Budujące jest to, że tyle młodych ludzi wzięło dzisiaj udział w tych uroczystościach - mówi poseł Andrzej Romanek. – To niezwykle istotne, że kształtuje się w nich tożsamość historyczna. Bez historii, bez pamięci o tych, co polegli za Ojczyznę nasza tożsamość się rozmyje. Musimy pamiętać o tych, którzy za wolność Polski oddali swoje życie. To nasz obowiązek. Dzisiaj przed pomnikiem stanęło także i starsze pokolenie. To, można powiedzieć, symboliczna sztafeta pokoleń. Oby tej tragicznej historii młode pokolenie nie musiało już nigdy doświadczać.

(MIGA)
Fot. (MIGA)







Dziękujemy za przesłanie błędu