Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
15/03/2017 - 11:10

W Grybowie też pójdą za krzyżem. Ekstremalna trasa

31 marca w trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej będą mogli, po raz pierwszy, wyruszyć mieszkańcy okolic Grybowa. Droga, której patronuje bp Józef Gucwa, przebiegać będzie przez Siołkową, Ptaszkową i Kąclową.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to nie pielgrzymka, ani tradycyjna Drogą Krzyżową, podczas której rozważane są poszczególne stacje Męki Pańskiej. To wyprawa wewnątrz siebie, to pokonanie swoich słabości i poznanie siebie. 7 kwietnia w trasy EDK wyruszą mieszkańcy niemal wszystkich regionów Polski, a nawet zagranicy.

Zobacz też: Ekstremalne spotkanie z Jezusem i jego krzyżem

EDK po raz pierwszy zostanie także zorganizowana na Ziemi Grybowskiej. Tu jednak odbędzie się ona tydzień wcześniej – 31 marca.

-  Powód jest prosty - zgodnie z długoletnią tradycją, w piątek przed niedzielą palmową jest organizowana Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta  Nie chcemy, żeby te terminy się pokrywały, ponieważ mamy nadzieję, że duża część osób, która wybiera się co roku na naszą parafialną Drogę Krzyżową, będzie chciała także uczestniczyć w organizowanej po raz pierwszy w Grybowie Ekstremalnej Drodze Krzyżowej – informują organizatorzy.

Trasa EDK będzie wiodła z kościoła parafialnego w Grybowie po okolicznych górkach i miejscowościach - w początkowej fazie trasą dawniej drogi krzyżowej na Matelankę. Natomiast w końcowym etapie - po dotychczasowej trasie drogi krzyżowej ulicami Grybowa.

- Krajobraz Ziemi Grybowskiej ma bardzo ciekawe ukształtowanie terenu, które jest zróżnicowane pod względem wysokości. W dolnych partiach trasy będzie ciemno a  w górnych będzie piękny widok na oświetloną okolicę – miasto Grybów i okoliczne miejscowości. Trasa będzie wiodła obok ładnie oświetlonych kaplic pomocniczych parafii Grybów, nowego kościoła pod wezwaniem NMP w Ptaszkowej oraz obok licznych krzyży i okolicznych kapliczek – mówią organizatorzy EDK.

Patron grybowskiej trasy EDK to śp. bp Józef Gucwa, który ofiarnie działał na tym terenie od młodych lat. W czasie wojny był partyzantem ZWZ i AK, współorganizatorem oddziału partyzanckiego AK „Świerka – Kmicica”. W czasie, gdy był księdzem a potem biskupem pomocniczym diecezji Tarnowskiej, zawsze dbał o swoje rodzinne strony.

- Na trasie znajdziemy poświęconą przez niego kapliczkę w Kąclowej (Stacja IX) oraz wybudowany z jego inicjatywy pomnik Bohaterów Ziemi Grybowskiej przy kaplicy na Podchełmiu (Stacja X) – dodają.

Trasa EDK Grybów rozpocznie się mszą świętą w miejscowej bazylice o godz. 18, a zakończy przy krzyżu misyjnym kościoła parafialnego.

Zapisy realizowane są poprzez stronę www.edk.org.pl i trwają do 26 marca. Są one konieczne w celu przygotowania odpowiedniej ilości pakietów startowych, an które składają się: rozważania EDK, opaska odblaskowa, opaska sylikonowa na rękę, mapa, opis trasy.

Dodatkowo zapisy będą prowadzone po spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się we wtorek 21 marca o godzinie 18. w Centrum Duszpasterskim w Grybowie.

(KB)

Grafika: EDK GrybówDziękujemy za przesłanie błędu