Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
06/06/2023 - 14:40

W czerwcowym miesięczniku o jubileuszu 25-lecia Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu obchodzi 25-lecie swego istnienia. Oczywiście, większość tego czasu funkcjonowała pod nazwą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, ale zmiana jaka zaszła ostatnio ma wymiar nie tylko językowy.

Wraz z nową nazwą nowosądecki ANS wkracza w nowy etap rozwoju. Przyznaje to dr hab. inż. Mariusz Cygnar, rektor ANS w rozmowie, jaką publikujemy w tym wydaniu „Sądeczanina”. Trudno zresztą nie dostrzec, że uczelnia właśnie za jego czasów (a profesor Cygnar kierują nią od 2015 roku) może się poszczycić wieloma spektakularnymi sukcesami. Coraz lepsze warunki pracy i nauki na równi z nowymi kierunkami kształcenia przyciągają tak kadrę naukową jak studentów. A to świetnie służy rozwojowi całego regionu.

Jak do tego rozwoju przyczyniają się gminy? O tym będziemy mogli się przekonać już 18 czerwca, gdy (i tu znów ukłony pod adresem ANS) zespół naukowy dr. Marka Reichela z Wydziału Nauk Ekonomicznych, kierowany przez prof. dr. hab. Tadeusza Kudłacza dokona Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego. Jak co roku, na ranking składa się pięć kategorii oraz uogólniona ocena końcowa, która jest sumą wszystkich wyników z poprzednich modułów. To właśnie na jej podstawie zostaną wybrane samorządy, które poradziły sobie najlepiej w 2022 roku. Do tego jeszcze dodana zostanie łączna ocena z pięciu lat.

Ale przecież nie tylko samorządy budują sukces regionu. Jedną z firm, która na pewno przyczynia się do budowania dobrej marki Sądecczyzny jest Grand, o którym równie piszemy w tym numerze, koncentrując się na podbijającej rynek konstrukcji, opracowanej przez Grand i równie innowacyjną sądecką firmę Dr Ząber - Grand Vertical Parking. Dzięki GVP można zamienić dwa miejsca do parkowania na szesnaście miejsc. Jak? Przeczytajcie tekst ze strony trzynastej.

W naszej strefie gospodarki radzimy też, czy na urlop warto oszczędzać czy też opłaca się sfinansować go z kredytu. - Niech was nie myli wysokie oprocentowanie lokat. Nawet 8,5 proc. liczone w skali roku nie chroni oszczędności przed inflacją i z miesiąca na miesiąc zgromadzony kapitał traci na wartości. Czy więc nie warto oszczędzać przez cały rok – czy choćby tylko przez kilka miesięcy – na urlop bez trosk i ograniczeń? Jeśli chcecie Państwo poznać odpowiedź na to pytanie, sięgnijcie od razu po tekst ze strony dziewiętnastej.

A na dwudziestej pierwszej mamy coś dla ludzi o mocnych nerwach – chodzi o „sądeczankę”. Jagienka Michalik pisze: - Na początku tego roku sądeccy parlamentarzyści, którzy ponoć nieustannie sprawy doglądają, zapewniali, że kluczowy dla budowy szybkiego połączenia z A4 dokument, będzie gotowy z końcem marca. I co? I nic. Dokumentu jak nie było, tak nie ma, za to szyki zwierają samorządy Łososiny, Gnojnika i Czchowa, które nie godzą się na wariant drogi wskazany przez generalną dyrekcję (…)

W redakcji śledzimy tę sprawę od początku i dopingujemy planom przebudowy „trasy śmierci”. Ale patrząc na tempo w jakim to się odbywa, rzeczywiście przychodzą do głowy same czarne scenariusze, tym bardziej, że nie widać żadnych starań ze strony choćby urzędu marszałkowskiego aby doprowadzić do kompromisu. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu