Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 7 sierpnia. Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
20/01/2018 - 11:05

W Chełmcu powinni zabronić wychodzenia z domu? Coś wisi w powietrzu

Chełmiec jako kolejna gmina przystąpił w raz z Krakowskim Alarmem Smogowym do mierzenia jakości powietrza w gminie. Zaskoczymy Was, jak doniesiemy, że dziś (20 stycznia) mieszkańcy nie powinni wychodzić z domu?

Chełmiec to kolejna gmina z Sądecczyzny, która postanowiła sprawdzić to, o czym wszyscy mówią – że smog to problem całego regionu a nie tylko Nowego Sącza. Wraz z Krakowskim Alarmem Smogowym zainstalowano tu urządzenia do pomiaru jakości powietrza i wszyscy mieszkańcy gminą mogą się naocznie przekonać, jak wyglądają odczyty. Wyniki bowiem publikowane są na stronie internetowej gminy pod adresem 

Zobacz też: Smog wisi sobie w najlepsze a masek antysmogowych nikt nie nosi. Nie martwimy się o zdrowie?

Dla uzyskania obiektywnych wyników pomierniki zainstalowano w dwóch oddalonych od siebie mocno miejscowościach: w Librantowej i w Chełmcu. Pomiary będą prowadzone do 29 stycznia, ale już wiadomo, że jeśli chodzi o bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, stolica gminy wysuwa się na prowadzenie. Wczoraj, o godzinie 20.00 odnotowano tu aż 300 cząsteczek PM 10 w metrze sześciennym powietrza. W Librantowej pomiary wyniki mieściły się w dopuszczalnych granicach.  Jedynie 17 stycznia około godziny 16.00 wskazania doszły do 200 cząsteczek.

Zobacz też: MSWiA publicznie ogłasza, że Chełmiec stracił atrakcyjność inwestycyjną! O co chodzi?

Przy okazji przypomnijmy, jak należy interpretować wyniki pomiarów:

poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy) - jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.

poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy) - jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie

poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy) - jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu, szczególnie osoby chore i dzieci.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.nfo / UG w ChełmcuDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)