Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
05/12/2019 - 17:50

W Bieczu walczą z bakteriami

Gmina Biecz ma problemy z czystością wody. Samorządowcy robią jednak co w ich mocy, aby poprawić sytuację i by była zdatna do picia.

Gmina Biecz walczy z bakteriami w wodzie

Choć to nie gmina odpowiada za czystość wody, to jednak stara się współpracować z miejscowym MPGK, aby mieszkańcy Biecza i okolic nie musieli się codziennie martwić, co wyleje się z ich kranów. – Nawet nowoczesne ujęcia wody nie są w stu procentach bezpieczne. Sytuacja w Bieczu jest bardzo trudna, dysponujemy wodociągami i ujęciami wody, które wymagają dużych nakładów finansowych i inwestycyjnych. Spółka wdraża program naprawczy w trybie awaryjnym – obrazuje sytuację burmistrz z Biecza Mirosław Wędrychowicz.

Jak gmina ma zamiar niwelować to niekorzystne zjawisko? Samorządowcy mają rozwiązanie, które pomoże poprawić sytuację. – Na każdym ujęciu wody będą nowoczesne urządzenia do likwidacji drobnoustrojów i bakterii, które mogą szkodzić. Będą małe stacje uzdatniania, z automatycznymi chloratorami i lampami UV, które poprawią jakość i bezpieczeństwo wody – mówi wójt gminy Biecz.

Problem drobnoustrojów i bakterii to nie jedyna sprawa, która spędza sen z powiek burmistrza i radnych. Szykują się kolejne, niezbędne wydatki. – Musimy poprawiać zasilanie i rozwiązać kwestię deficytu wody. Prowadzimy analizy i szukamy dofinansowania do stworzenia dodatkowego ujęcia – zapowiada Wędrychowicz.

([email protected]), fot. MPGK BieczDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)