Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 grudnia. Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
03/12/2019 - 15:20

W Bieczu walczą o płuca mieszkańców

W gminie Biecz radni starają się poprawić jakość powietrza i postawić na źródła energii odnawialnej. Bieczanie wciąż zmagają się z problemem zanieczyszczonego powietrza.

Radni walczą z zanieczyszczonym powietrzem w Bieczu

Samorządowcy z Biecza i okolic wprowadzają rozwiązania, które mają poprawić stan powietrza na ich terenie. Radni przegłosowali uchwałę ws. realizacji programu ochrony powietrza i gospodarki niskoemisyjnej. – Oceniliśmy  realizację programu i ta uchwała ma szczególne znaczenie, bo gminy, które nie realizują tego projektu, są zagrożone karami. Nie to jest jednak najważniejsze. Życie i zdrowie naszych mieszkańców ma kluczowe znaczenie. W każdej miejscowości gminy zainstalowaliśmy czujniki pyłów zawieszonych. Niestety normy są przekraczane w sezonie grzewczym, ale w porównaniu do 2018 roku widzimy delikatny progres – przekonuje burmistrz z Biecza Mirosław Wędrychowicz.

Instalacja kilkunastu czujników to nie jedyny zabieg ku poprawie sytuacji jakości tlenu, który wdychają mieszkańcy gminy. – Prowadzimy szereg kampanii w stronę dzieci, słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku. Oprócz tego wymienialiśmy kotły węglowe na gazowe i te na paliwo niskoemisyjne. Mamy dużo instalacji związanych ze źródłami energii odnawialnej, które będziemy zakładać w przyszłym roku. Wydaje się, że są już pierwsze dobre osiągnięcia – dodaje Wędrychowicz.

(p.swarlik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu