Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
04/12/2019 - 15:55

Uważaj na fałszywe wiadomości. Możesz stracić pieniądze z konta w banku

Informowaliśmy o próbach wyłudzenia pieniędzy poprzez fałszywy SMS od kuriera. Co prawda metoda ta nie cieszy się popularnością na Sądecczyźnie, ale policja ostrzega, że w okresie świątecznym tego typu działania mogą się nasilać. Należy zachować rozwagę.

- Oczekując na przesyłki należy zachować szczególną ostrożność - mówi Aneta Izworska z sądeckiej policji - przychodzące wiadomości często zawierają informację np. o małej niedopłacie do przesyłki lub o innych drobnych problemach, które można rozwiązać poprzez wpłatę niewielkiej kwoty.

Wówczas oszuści, dla rzekomej wygody klienta, podsyłają gotowy link do płatności. W rzeczywistości jest to treść fałszywa i prowadząca do wyłudzenia danych bankowych, co może skutkować kradzieżą.

Zobacz: Pobili się na basenie. 72-latek trafił do szpitala

- Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, czy wiadomość faktycznie pochodzi od danej firmy czy instytucji, w celu potwierdzenia należy skontaktować się z jej przedstawicielem. Nie należy klikać w linki przesyłane w podejrzanych wiadomościach, a przede wszystkim unikać dokonywania w ten sposób jakichkolwiek płatności - dodała przedstawicielka Komendy Miejskiej w Nowym Sączu.

Zjawisko to określane jest zjawiskiem „phishing” na co policja w różnych krajach wielokrotnie zwracała uwagę w rozesłanych licznych komunikatach. Funkcjonariusze apelują o ostrożność.

([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe