Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 października. Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii
04/02/2020 - 10:45

Uwaga Rytro: są zmiany w harmonogramie wywozu śmieci na 2020 rok

Gmina Rytro udostępniła nowy, zmodyfikowany harmonogram wywozu śmieci na 2020 rok dla wszystkich sołectw z terenu samorządu. Wiadomo też, że i w tym roku nie będzie zbiórki odpadów wielkogabarytowych, które mieszkańcy muszą we własnym zakresie zdawać do PSZOKU przy oczyszczalni ścieków.

Zmiany z harmonogramie wywozu śmieci są niewielkie o dotyczą jedynie dat a nie częstotliwości odbioru. Szczegóły w załączonej powyżej grafice.

Jednocześnie mieszkańcy muszą się nastawić, że i w tym roku – podobnie jak w poprzednich latach – gmina nie będzie organizować zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Dlaczego? Powód jest prosty i sprowadza się do kosztów takiego przedsięwzięcia. Raz, że gmina musiałaby zapłacić za organizację transportu, a dwa mogłoby się okazać, że podobnie jak w gminie Podegrodzie, już podczas pierwszej zbiórki wprost spod domów mieszkańcy wyczerpaliby całoroczny limit. W takiej sytuacji samorząd musiałaby dopłacić firmie go obsługującej za różnicę między tonażem wynikającym z umowy a tym, który rzeczywiście zostałby zebrany.

A tylko w zeszłym roku Rytro musiało do systemu śmieciowego dołożyć aż 150 tys. zł z własnego budżetu. – Nie możemy dopuścić więcej do podobnej sytuacji, bo za 150 tysięcy mielibyśmy rozwiązany choćby temat wkładu własnego niezbędnego do pozyskania środków na budowę dróg z tak zwanych powodziówek. Za 150 tysięcy złotych możemy pozyskać 700, 800 tysięcy środków zewnętrznych – obrazuje skalę problemu wójt Jan Kotarba i już dziś zapowiada, że w marcu radni będą musieli podjąć decyzję o kolejnej podwyżce opłat śmieciowych o czym pisaliśmy już w publikacji W Rytrze szykuje się już trzecia podwyżka opłat śmieciowych w tej kadencji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)