Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
24/06/2014 - 11:03

Uwaga na żmije! Do lasu w skórzanych butach!

Ostatnie zimne noce, następujące po nich ciepłe dni, a także łagodna zima spowodowały wychodzenie gadów na słońce i ich wygrzewanie się w nasłonecznionych miejscach .Żmij jest całkiem sporo. Na spacery zatem należy chodzić w skórzanym obuwiu.
- Na pojawienie się żmij ma też wpływ niedawna powódź i obecne uplane dni. Ze względu na lekką zimę nie ma też zagrożenia dla wylęgów młodych żmijek – wyjaśnia Zbigniew Gryzło, nadleśniczy Nadleśnictwa z Nawojowej. - Jest też plus tej sytuacji. Pojawienie się gadów oznacza, że nasze środowisko naturalne jest czyste i bez zanieczyszczeń.

Jak mówi nadleśniczy żmija nie zaatakuje człowieka jeśli się na nią nie wejdzie. Gada najlepiej obejść i zostawić w spokoju. Natomiast na spacery do lasu i na wycieczki w góry, na wszelki wypadek, wybierać się w skórzanych, zabudowanych butach i skarpetach. Absolutnie nie w sandałach i klapkach. Lepiej też nie wędrować pomiędzy wysokimi trawami i nie wchodzić na kamienie na leśnych ścieżkach.

Ukąszenie żmii dla zdrowego człowieka nie jest groźne. Niemniej, gdy do niego dojdzie trzeba udać się do lekarza. to w przypadku alergików, osób starszych oraz dzieci powinny zostać podjęte specjalne środki ostrożności. Eksperci z portalu jadowite.org radzą:

„Oddal się od miejsca, w którym nastąpił wypadek, aby uniknąć ponownego ukąszenia, zachowaj spokój. Jad rozprzestrzenia się stosunkowo powoli, a ukąszenia ze skutkiem śmiertelnym zdarzają się rzadko. Nie biegaj, nie wykonuj żadnych czynności wymagających wysiłku. Usiądź spokojnie i obejrzyj ranę oceniając, w które miejsce zostałeś ukąszony i jak wygląda rana. Pamiętaj, że bieganie i panika sprawią tylko, że wzrośnie Ci ciśnienie krwi, a tym samym jad szybciej będzie rozprzestrzeniał się po organiźmie. Usuń wszystkie pierścionki oraz inną biżuterię z ugryzionej kończyny, w szczególności z palców. (Pamiętaj, że wraz z rozwijającym się obrzękiem mogą one doprowadzić do poważnych uszkodzeń ciała.) Przy ranie w żadnym wypadku nie wolno manipulować! Nie tamuj też krwawienia, wraz ze swobodnym upływem krwi organizm pozbędzie się pewnej części zaaplikowanego jadu. (Jedyne dopuszczalne czynności to oczyszczenie delikatnie miejsca wokół rany czystym, wilgotnym gazikiem, aby pozbyć się ewentualnych pozostałości jadu wokół miejsca iniekcji - choć wcale nie jest powiedziane, że to pomoże - oraz użycie odsysacza jadu, jeśli takowy posiadasz np. Aspivenin. Rany w żadnym wypadku nie wolno masować, wysysać z niej jadu ustami, nacinać, wycinać, razić prądem, traktować chemią, czy też amputować pokąsanej kończyny!)

Skutecznie unieruchom ukąszoną kończynę. Umieść w miarę możliwości ugryzione miejsce poniżej poziomu serca - zmniejszy to szybkość wchłaniania się jadu do układu krwionośnego. Do tego celu możesz użyć samodzielnie wykonanego temblaka z bluzy, chusty, lub czegokolwiek innego, co masz w danej chwili pod ręką. Użycie opaski uciskowej nie jest konieczne. Najnowsze badania poddają w wątpliwość skuteczność tej metody. Założenie opaski uciskowej może spowodować utrudnienie swobodnego przepływu krwi wokół rany, co może skutkować wzmożoną nekrozą, czyli zwiększonym obumieraniem tkanki wokół miejsca ukąszenia. Dodatkowo rozluźnienie opaski uciskowej sprawia, że w tym momencie więcej jadu dostaje się do krwiobiegu, co może zwiększyć ryzyko szoku anafilaktycznego”.

(rob)
Źródło: własne, jadowite.pl
Fot. Grzegorz Tabasz
 






Dziękujemy za przesłanie błędu