Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
01/10/2020 - 18:10

Warto odwiedzić lasy Nadleśnictwa Nawojowa! Dlaczego? Zobaczcie sami

Zróżnicowane wiekowo i piętrowo drzewostany, w których obok siebie rosną jodły w przedziale wiekowym od kilku miesięcy, przez kilkanaście, kilkadziesiąt, aż do stu kilkudziesięciu lat to w lasach Nadleśnictwa Nawojowa nic nadzwyczajnego!

Unikatową faunę i florę oraz miejsca do rodzinnego wypoczynku będzie mógł zobaczyć zwycięzca  konkursu plastycznego dla dzieci ze szkół podstawowych pn. „Jesienne skarby lasu”. Nagrodą główną w tym konkursie będzie bowiem rodzinna wycieczka po terenie Nadleśnictwa Nawojowa w uzgodnionym terminie do końca bieżącego roku. Na zwycięzcę czekają niezapomniane wrażenia, piknik „pod leśną chmurką” i upominki.

 Organizatorami konkursu są: Fundacja Sądecka i Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Nawojowa. Czekamy na kolorowe prace uczniów. Praca ilustrująca „Jesienne skarby lasu” może być wykonana techniką dowolną. Może to być na przykład rysunek czy wyklejanka (do formatu A3). Regulamin konkursu - TUTAJ

Na prace dostarczone do redakcji Sądeczanina (pocztą lub osobiście) czekamy do 19 października (od poniedziałku do piątku w godz. 8 -16). Prace należy przesyłać na adres: ul. Barbackiego 57, 33-300 Nowy Sącz. Pod ten sam adres należy je również przynosić.

A teraz kilka ciekawostek związanych z Nadleśnictwem Nawojowa.

  • Jest ono jednym z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Położone na południowy wschód od Nowego Sącza, na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Słynie przede wszystkim z przepięknych jodłowych drzewostanów gęsto poprzecinanych górskimi potokami.
  • Lasy Nadleśnictwa Nawojowa są wyjątkowe za sprawą hrabiego Adama Stadnickiego, który prowadził w nich gospodarkę opartą na naśladowaniu przyrody. Ta koncepcja faworyzowała samoczynne odnowienie się lasu i zdecydowanie sprzyjała zachowaniu jego dobrej kondycji, naturalności i bioróżnorodności.
  • Potwierdzeniem unikatowości i wartości tych lasów są założone w latach 1906 i 1924 rezerwaty przyrody: „Łabowiec”, „Barnowiec” i „Uhryń”. Wszystko po to, aby chronić walory przyrodnicze. Ponadto, teren leśny administrowany przez nadleśnictwo udostępniony jest gęstą siecią dobrze utrzymanych dróg i szlaków. Część terenu Nadleśnictwa Nawojowa objęta jest Popradzkim Parkiem Krajobrazowym, a cały teren znajduje się w obszarze Natura 2000.
  • Teren ten jest również atrakcyjny dla turystów. Nadleśnictwo Nawojowa przygotowało dla nich bardzo bogatą ofertę. Są przygotowane wiaty, w których można wypocząć. Dla osób ceniących bardziej aktywny wypoczynek, w sąsiedztwie wiat istnieją ścieżki edukacyjne.
  • Najnowsza ścieżka dydaktyczna „Tajemniczy świat owadów” dedykowana jest głównie dla najmłodszych (ale nie tylko). Znajdują się na niej owady w skali makro. Warto wybrać się na nią będąc w wiacie Feleczyn. Przez lasy Nadleśnictwa Nawojowa przebiegają także trasy piesze, rowerowe, szlaki PTTK, trasy narciarskie oraz szlak konny. Wyznaczona jest także strefa do uprawiania aktywności typu bushcraft i surviwal.
  • Przy odrobinie szczęścia możemy w nawojowskich lasach zobaczyć głuszca, który jest ogromną rzadkością w skali kraju i jednocześnie swoistą wizytówką nadleśnictwa w dziedzinie ochrony przyrody. Występują tu także inne, liczne gatunki ptaków i zwierząt, dla których naturalnym środowiskiem jest las. ([email protected]), fot. arch. Nadleśnictwo Nawojowa.

Uwaga konkurs. Wygraj rodzinną wyprawę autem terenowym do nawojowskich lasów!
Lasy Nadleśnictwa Nawojowa warto odwiedzić, bo i mają sporo do zaoferowania. Stary drzewostan, liczący sobie w przypadku wielu rosnących tam drzew 85 lat, unikatowa fauna i flora, wiele atrakcyjnych miejsc do rodzinnego wypoczynku. Wszystko to będzie mógł zobaczyć zwycięzca konkursu plastycznego dla dzieci ze szkół podstawowych pn. „Jesienne skarby lasu”. Organizatorami konkursu są: Fundacja Sądecka i Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Nawojowa.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu