Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
13/04/2015 - 13:00

Uwaga kierowcy: Wyższe kary za wykroczenia drogowe

W sobotę 11 kwietnia weszło w życie rozporządzenie regulujące wysokość grzywien za niektóre rodzaje wykroczeń. Dostosowuje ono przepisy dotyczące mandatów do zmian w prawie, które nastąpiły w 2014 r.
Kierowca, który zaparkuje na "kopercie" dla osób niepełnosprawnych i będzie się przy tym bezprawnie posługiwać kartą parkingową osoby niepełnosprawnej, może dostać mandat w wysokości do 1000 zł. Za samo posługiwanie się taką kartą bez uprawnień grozi 300 zł mandatu, a za parkowanie na "kopercie" lub miejscu zastrzeżonym - 800 zł.

Kierowcy ciężarówek, którzy wjadą na ulicę z zakazem wjazdu dla ciężarówek lub złamią zakaz dotyczący wjazdu pojazdów o masie większej niż określona w zakazie, zapłacą 500 zł, do tej pory było to 350 zł.

Piesi poruszający się po drogach bez chodników, po zmierzchu, bez "odblasków" zapłacą do 100 zł.

100 zł mandatu za brak kasku ochronnego zapłacą nie tylko motocykliści i motorowerzyści, ale też kierowcy czterokołowców, czyli m.in. quadów. Tyle samo można dostać za przewożenie pasażera bez kasku i za przewożenie bez uprawnień dzieci wózkiem rowerowym.

Nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Za stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu. Podobnie w przypadku osób pod wpływem "środków działających podobnie do alkoholu".

(opr.jg) źródło: wnp.pl, fot. policja.gov.pl 


 


Dziękujemy za przesłanie błędu