Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 18 września. Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława
12/09/2020 - 13:05

Uwaga kierowcy. Niemcy zmieniają przepisy dotyczące opon zimowych

Staramy się na bieżąco informować kierowców, jakie zmiany wprowadzają w zakresie przepisów drogowych państwa, do których najczęściej jeżdżą Sądeczanie. Dziś informacja dedykowana kierowcom aut ciężarowych.

Uwaga kierowcy. Niemcy zmieniają przepisy dotyczące opon zimowych

Jak informuje branżowy polski portal trans.info Niemcy wprowadzają nowelizację przepisów, w myśl których już w tym sezonie zimowym auta ciężarowe kategorii N2 i N3 (czyli w skrócie takie, których masa całkowita przekracza 12 ton) będą musiały mieć opony zimowe nie jak dotychczas tylko na kołach osi napędowej, ale również na tzw. osiach sterujących.

Jako opony zimowe uznaje się te, które oznaczone są symbolem góry i płatka śniegu.

Zobacz też: Będzie można jeździć bez prawa jazdy. Sejm już to przegłosował

Jednocześnie nadal w Niemczech opony zimowe obowiązują wtedy, gdy wymagają tego warunki pogodowe. Nie ma dat granicznych. I tu kierowcy muszą się mieć na baczności. W Austrii natomiast opony zimowe są wymagane od 1 listopada do 15 kwietnia.

Przypomnijmy przy okazji taryfikator mandatów, które nakładane są na terenie Niemiec właśnie w związku z niedostosowaniem się do przepisów o ogumieniu zimowym. Za brak odpowiednich opon zapłacimy 60 euro, za zablokowanie ruchu w wyniku braku tychże opon – 80 euro, za stworzenie zagrożenia z tego samego powodu – 100 auro a za spowodowanie wypadku aż 120 euro. Przy czym w tym ostatnim przypadku dostaniemy też jeden punkt karny.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe