Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
03/01/2020 - 07:30

Uwaga, drugi stopień alarmu smogowego! Pył wisi nad Nowym Sączem

Nie ma silnego wiatru, nie pada deszcz ani śnieg. Nieruchoma brudna smogowa mgła wisi nad miastem. Jest zimno więc kotły od centralnego ogrzewania chodzą na okrągło. Z niektórych kominów wali czarny dym. Smog, który znowu przypuścił atak na Nowy Sącz zatyka nozdrza. Sytuacja jest tak dramatyczna, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wprowadził drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.

Najlepiej widać go wieczorem, w świetle zapalonych latarni. Wydaje się, że miasto spowija mgła, ale w rzeczywistości to brudny, duszący dym, który wdziera się w nasze płuca. Smog znowu zaatakował Nowy Sącz.

Czytaj też Sceny jak z horroru nakręcił mieszkaniec Nowego Sącza w Marcinkowicach [WIDEO]

Gdyby ten straszny odór dało się sfotografować. Śmierdzi tak, że  można się udusić - pisze w e-mailu nasz czytelnik, który w czwartek wieczorem próbował biegać, dla zdrowia. – W Nowym Sączu to po prostu zakrawa na kpinę – stwierdza. – Na obrzeżach miasta, gdzie więcej jest prywatnych domów, jest chyba jeszcze gorzej. Wszystko się kisi w tej naszej kotlinie   

Sytuacja jest tak dramatyczna, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wprowadził na dziś drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i wskazuje na wystąpienie przekroczenia poziomu informowania dla zabójczego pyłu zawieszonego PM10.

Ile trucizny jest w powietrzu w Nowym Sączu?  Groza bije ze wskazań  z miejskiego monitoringu.

Ci, którzy chorują na astmę, cierpią na alergię czy duszności albo zaburzenia układu krążenia  powinni unikać wychodzenia na dłużej z domu. Przy tego rodzaju dolegliwościach najlepiej dziś trzymać leki w pogotowiu.

Swoje ostrzeżenie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska kieruje też do szkół, przedszkoli i żłobków. Należy ograniczyć przebywanie dzieci na powietrzu. Szpitale i przychodnie powinny być przygotowane na wystąpienie większej ilości przypadków nagłych związanych ze wzrostem dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia.

Czytaj też Szokujący raport o smogu. Zabijają nas nie tylko kopciuchy 

- Należy zaprzestać palenia w kominkach, jeśli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania. Zalecane jest też podróżowanie komunikacją zbiorową - czytamy w komunikacie. -Jednocześnie władze gmin powinny podjąć intensywne kontrole przestrzegania zakazu spalania odpadów oraz zakazu spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)