Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
18/11/2019 - 09:35

Uporczywa chrypka może być objawem poważnej choroby. Nie lekceważ jej

Jesienią i zimą zdecydowanie częściej zapadamy na różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych. Czasami bywa jednak tak, że dokucza nam uporczywa chrypka, która pomimo leczenia nie ustępuje. Takiego objawu bynajmniej nie można lekceważyć.

Goszczący niedawno w studiu Sądeczanina Tadeusz Bielak, lekarz kierujący oddziałem otolaryngologicznym Szpitala im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu doradza, aby w żadnym wypadku nie bagatelizować takiego objawu i jak najprędzej skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Uporczywa chrypka, może być, niestety symptomem raka krtani, albo gardła. Doktor Bielak zaznacza, że co prawda świadomość mieszkańców jest, jeśli chodzi o choroby nowotworowe, większa, niż chociażby dwadzieścia lat temu, to wciąż zgłaszają się do niego pacjenci, u których, po dokładnych badaniach diagnozowany jest nowotwór w krtani, czy inny występujący w obrębie jamy ustnej.

Czytaj także: Nowy Sącz: nie poznacie otolaryngologii w sądeckim szpitalu [Film]

- Świadomość mieszkańców jest coraz większa, bo mają oni większą, niż dawniej dostępność do informacji poprzez internet, telewizję i prasę – mówi lek. Tadeusz Bielak. – Z jednej strony to cieszy, ale nawet niepokojące objawy skłaniają wszystkich, by udali się do lekarza.

Mimo większej świadomości do szefa oddziału otolaryngologicznego sądeckiego szpitala niemal co tydzień zgłaszają się pacjenci, u których rozpoznawany jest nowotwór występujący w obrębie jamy ustnej i gardła. U niektórych w stadium już zaawansowanym.

Najczęściej diagnozowanym nowotworem występującym w obrębie szyi i gardła jest rak krtani. Pierwszym symptomem, który może świadczyć, o takim nowotworze jest właśnie utrzymująca się długo uporczywa chrypka. Jeśli, mimo leczenia zaleconego przez lekarza rodzinnego trwa ona dłużej niż dwa, albo trzy tygodnie, należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty – otolaryngologa.

Innymi objawami, które mogą towarzyszyć występowaniu raka krtani i gardła są zmiana barwy głosu, problemy z połykaniem, ból przy połykaniu, nawracający ból ucha, przewlekły kaszel, nieprzyjemny zapach z ust, obrzęk szyi, duszność, ból lub uczucie obcego ciała w gardle.

Lekarze apelują, że każdy nietypowy objaw, jaki pacjent zauważa w obrębie szyi i głowy jest sygnałem, aby czym prędzej pójść do lekarza.

Za jeden z głównych czynników, sprzyjających rozwojowi raka gardła uznaje się palenie tytoniu. Do innych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu zalicza się nadużywanie alkoholu.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu