Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 9 grudnia. Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
20/11/2023 - 10:15

Unikalna srebrna moneta i złota biżuteria. SHES odkrywa kolejne skarby Sądecczyzny

Unikalna srebrna moneta i złota biżuteria. Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny przekazało kolejne odkryte przez siebie skarby do Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu.

Wykopali wielki, srebrny skarb ze wzgórza zamkowego w Nowym Sączu

Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny już od wielu lat wyszukuje kolejne pamiątki, ślady po bogatej historii naszego regionu. Większość z nich, za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków, trafia do Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu. Teraz ekspozycja wzbogaciła się o kolejne dwa unikalne przedmioty.

- Moneta to celtycka drachma, prawie czyste srebro, bardzo rzadko występuje u nas – objaśnia Stanisław Pustułka szef SHES. Moneta datowana jest na okres od drugiego wieku przed naszą erą do drugiego naszej ery

To lepsze niż trafić szóstkę w totka! Ziemia oddała skarb sprzed 3 tysięcy lat

- Drugi przedmiot to tak zwana nabijka lub część biżuterii wykonana z prawie czystego złota. Potwierdzają to badania spektrometrem – podkreśla nasz rozmówca.

Gdzie te skarby udało się znaleźć? - Lokalizacji nie mogę podać, ale na Sądecczyźnie – zastrzega Pustułka wyjaśniając, że teren znalezisk nadal jest eksplorowany. Członkowie SHES nie chcą, by jakiekolwiek kolejne znaleziska wpadły w niepowołane ręce. ([email protected] Fot.: SHES) © Materiał chroniony prawem autorskim
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu