Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
28/05/2015 - 13:01

Ujanowice: Rajd Szlakami Tajnego Nauczania im. Z. Oleksy

W dniach 25- 26 maja 9 drużyn gimnazjalnej młodzieży i 3 drużyny absolwentów z gminy Laskowa i Limanowa wędrowało po stokach Beskidu Wyspowego, by poznać miejsca tajnego nauczania na terenie byłej parafii Ujanowice oraz oddać hołd tym, którzy krzewili oświatę w czasie II wojny światowej.
Kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich młodzieży to jedno z podstawowych zadań szkoły, od którego zależy przyszłość kraju. Szkoła nie może ograniczać się do werbalnego przekazywania wiedzy o kraju. Winna organizować imprezy o treści patriotycznej, które wzbudzą umiłowanie ziemi rodzinnej. Taką funkcję pełni organizowany przez Zespół Szkół im. św. Kingi w Ujanowicach od jedenastu lat Młodzieżowy Rajd Turystyczny Szlakami Tajnego Nauczania im. Z. Oleksy.

W pierwszym dniu uczestnicy rajdu zmagali się z wybraną trasą. Poznali piękne o tej porze krajobrazy naszej Małej Ojczyzny oraz miejsca, gdzie wbrew zakazowi okupanta nauczano. O 16:00 wszystkie drużyny spotkały się na wspólnym posiłku w szkole , gdzie zostali zakwaterowani. Kolejnym punktem był udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji zmarłych profesorów, uczestników rajdu i uczniów tajnego nauczania, która odbyła się w Parafialnym Kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Mszy Świętej przewodniczył proboszcz Wiesław Dzięgiel a kazanie wygłosił ks. Józef Trela, który przybliżył młodemu pokoleniu działalność tajnych kompletów i idee wychowania prof. Zofii Oleksy.

Po mszy młodzież i zaproszeni goście udali się do Zespołu Szkół im. św. Kingi w Ujanowicach na wieczornicę, której mottem były słowa J. Piłsudskiego: „Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo”. Dzięki tej nietypowej lekcji historii młodzież poznała sylwetki nauczycieli tajnego nauczania, miejsca i warunki w jakich była prowadzona nauka. W pięknych wspomnieniach, wierszach i pieśniach można było słyszeć słowa wdzięczności tym, którzy dali świadectwo patriotyzmu i przywiązania do Małej Ojczyzny oraz poznać postawę młodzieży tajnego nauczania, o której Z. Oleksy pisała tak:

Przychodzili zziębnięci, zmęczeni, nie zrażali się deszczem czy śniegiem, pełni zapału, wewnętrznej dyscypliny. Musieli ponosić wielkie ofiary, wyrzeczenia , bo nauka nie uwalniała ich od pracy w polu i w domu. A jeśli dodać do tego brak odzieży, butów, złe odżywianie i duże odległości do zmieniających się miejsc spotkań, to można o nich powiedzieć-wspaniali zapaleńcy.


Dla uczestników rajdu wieczornica jest refleksją  na temat trudnych czasów i wspaniałych rodaków. Pozwala młodemu pokoleniu zastanowić się nad stosunkiem do nauki i Ojczyzny. Uświadamia, że mamy obowiązek pielęgnowania tego wszystkiego, co zdarzyło się, z czego wyrastamy, co było krwią, bliznami i cierpieniem, co było radością i triumfem. To wszystko musimy włączyć w teraźniejszość.

Po wieczornicy przy wspólnej kawie spotkali się zaproszeni goście, uczestnicy tajnego nauczania oraz członkowie ich rodzin. Wieczorem drużyny rywalizowały w konkursie wiedzy o tajnym nauczaniu, prezentowały prace pisemne o uczniach tajnego nauczania
i rozegrały mecz piłki siatkowej.

W drugim dniu rajdu odbył się konkurs piosenki turystycznej i patriotycznej oraz apteczek. Po występach wszyscy udali się na cmentarz, aby zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobach tych, „którzy śmierci się nie bali, młodzież ze swych stron rodzinnych nauczali, bo ich ziemia przykryła a nam pamięć o nich pozostawiła”- jak pisała pani Teresa Grzegorzek.

**
W ogólnej rywalizacji zwyciężyły drużyny:

Młodzi Gniewni”- Publiczne Gimnazjum w Ujanowicach,
„Bez nazwy”- Publiczne Gimnazjum nr 4 w Limanowej,
„Debeściaki”- Publiczne Gimnazjum w Laskowej.

Wszystkie drużyny otrzymały nagrody, które ufundowali współorganizatorzy rajdu: Wójt Gminy Laskowa i GOKiST. Patronat honorowy sprawował Wójt Gminy Laskowa i Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu a patronat medialny „Sądeczanin”.
Grzegorz  Dziedzic
Fot. organizatorzy rajduDziękujemy za przesłanie błędu