Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 18 września. Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława
04/11/2019 - 12:25

Udało się dużo, a możemy jeszcze więcej! Remont domu pana Mariana dobiega końca

Dobiegł już końca pierwszy, a zarazem główny etap prac remontowych w domu 73-letniego Mariana Zająca z Lipnicy Wielkiej. Kuchnia, która została zagospodarowana także jako sypialnia, jest nie do poznania. Niestety zabrakło pieniędzy na remont łazienki. Wierzymy, że z waszą pomocą uda nam się zakończyć kolejny, a zarazem ostatni etap remontu. Tak niewiele brakuje, aby osiągnąć zamierzony cel.

Kilka miesięcy temu wspólnie z wolontariuszkami „Szlachetnej Paczki” postanowiliśmy odmienić codzienne życie pana Mariana Zająca i pomóc mu godnie przeżyć starość. W tym celu założyliśmy konto na zrzutce, aby w ten sposób uzbierać pieniądze na remont jego domu, który rozpadał się.

73-latek z gminy Korzenna od kilkunastu lat mieszka samotnie. Niewielka renta nie zawsze wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Warunki, w jakich mieszkał były fatalne. Najgorzej było przetrwać zimę, gdyż w ścianach były dziury, a wewnątrz budynku pleśń. Po zapaleniu w piecu, pomieszczenia zadymiały się. W budynku była tylko zimna woda, która często zamarzała. Po podłodze ciężko się chodziło, gdyż była cała spękana. Jakby tego było mało, drzwi odpadały, a okna się kruszyły… Taki stan zastaliśmy, gdy wspólnie z wolontariuszkami „Szlachetnej Paczki” po raz pierwszy odwiedziliśmy pana Mariana, dlatego bez chwili zastanowienia postanowiliśmy mu pomóc.

-  Z biegiem czasu utwierdzamy się w przekonaniu, że pan Marian jest bardzo skromnym człowiekiem nieoczekującym dla siebie wsparcia. Tym bardziej my jako wolontariusze chcemy kontynuować podjętą akcję, która była tylko i wyłącznie naszą decyzją, a nie prośbą pana Mariana – mówi wolontariuszka Gabriela Michalik.

Zobacz też Znany gwiazdor zachęca do pomocy panu Marianowi. Każdy może się przyłączyć

W ciągu ostatnich miesięcy udało się uzbierać 14 200 złotych. Pieniądze o różnej wartości – od złotówki do tysiąca – wpłaciło 228 osób.

Za tę kwotę udało się wyremontować kuchnię w domu pana Mariana, która zarazem stała się jego pokojem.

- Pomieszczenie zostało ocieplone, a piec odbudowany. Zostało również wstawione nowe okno oraz drzwi. Dodatkowo wykonano prace elektryczne i wzmocniono ściany budynku dodatkowymi stemplami. Z pieniędzy, które udało się uzbierać zostały również dokonane wstępne podłączenia pod małą łazienkę. Prace zostały podzielone celowo, gdyż pieniędzy na całość nie było wystarczająco dużo, a konieczne było stworzenie ciepłego pomieszczenia przed zimą – wyjaśnia Gabriela Michalik.

Zobacz też 73-letni Marian Zając chce godnie przeżyć starość. Pomóżmy mu spełnić marzenie

Remontu wymaga także mała łazienka. Niestety wiąże się to z kolejnymi kosztami, a wszystkie pieniądze zebrane na zrzutce zostały wykorzystane podczas remontu kuchni, która stała się jednocześnie sypialnią. Wszystko w waszych rękach. Wierzymy, że uda nam się zakończyć kolejny, a zarazem ostatni etap remontu. Tak niewiele brakuje, aby osiągnąć zamierzony cel.

Jeśli chcecie pomóc, wystarczy wpłacić dowolną sumę pieniędzy na konto na zrzutce, do której link znajdziecie poniżej. Zajmie to zaledwie kilka minut. Pamiętajcie! Dobro wraca!

RG [email protected], Fot. RG, GMDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe