Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
15/07/2015 - 08:36

Uczcili Perełkę, ostatniego sądeckiego Żołnierza Niezłomnego

W miniona niedzielę (12 lipca) w Lasie Krzemieniny pod Przehybą w Beskidzie Sądeckim odbyły się obchody 60. rocznicy śmierci Stanisława Perełki ps. „Dębiński” z Podegrodzia i Józefa Walkosza ps. „Buk” ze Szczawnicy. Uroczystość zorganizowała Akcja Katolicka parafii Szczawnica we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i miejscowymi organizacjami społecznymi.
Pod głazem upamiętniającym śmierć Perełki i Walkosza podczas obławy UB i MO 18 lipca 1955 roku złożono kwiaty i zapalono znicze. Była to ostatnia zbrojna akcja bezpieki przeciwko Żołnierzom Niezłomnym na Sądecczyźnie.

W uroczystości brali udział rekonstruktorzy GRH "Żandarmeria" i "Błyskawica". Na uroczystość przybyli mieszkańcy Szczawnicy oraz gminy Podegrodzie z pocztem sztandarowym: Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Bł. O. St. Papczyńskiego w Podegrodziu, jak również z Gostwicy, Rogów i Brzeznej, oraz z gminy Łącko – z miejscowości Kadcza, Zabrzeż i Obidza oraz Nowego Sącza.
Mszę świętą - w trudno dostępnym terenie, obok wzniesionego w zeszłym roku pomnika znajdującym się na miejscu bunkra Perełki - celebrował ks. dr Tomasz Kudroń, proboszcz parafii Szczawnica.

Po uroczystościach w Lesie Krzemieniny, po zejściu w dół, w domu parafialnym w Szczawnicy, odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Kwatera Ł” , gdzie chowani byli polscy patrioci, ofiary stalinowskich represji. Przedstawiono również informacje na temat działalności „grupy przetrwania” Stanisława Perełki. Wykład wygłosili: dr Dawid Golik i Marcin Kasprzycki z krakowskiego oddziału IPN. Z informacji M. Kasprzyckiego wynika, że mogił Stanisława Perełki i Józefa Walkosza do dzisiaj nie udało się odnaleźć. Wiadomo tylko, że ubecy zabrali ciała z gór i pogrzebali je gdzieś na cmentarzu w Nowym Sączu.

Leszek Konstanty

**
Autor jest członkiem Stowarzyszenia LGD „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej” - Leszek Konstanty

Fot. Kamil Basta z Kadczy, student wydziału historii UJ w Krakowie, i Paweł Perełka, uczeń Gimnazjum w Podegrodziu.







Dziękujemy za przesłanie błędu