Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
21/11/2023 - 10:50

Trzynasta i czternasta emerytura do likwidacji. Czy to możliwe?

„To co dane, nie będzie zabrane”, takie zapewnienia płynęły podczas kampanii z ust polityków opozycji. Teraz co poniektórzy zmieniają ton wypowiedzi. Ostatnio „jakimiś prowizorkami” poseł Polski 2050 nazwał dodatki dla emerytów. Czy trzynastki i czternastki pójdą do likwidacji?

Ciągle trwa układanie politycznych sił po wyborach. Na razie nowy rząd próbuje sformować Prawica, która choć wybory wygrała,  nie ma parlamentarnej większości.  Do władzy szykuje się więc opozycja.  Czy już zaczyna się wycofywanie rakiem z  padających podczas kampanii zapewnień, że „to co dane, nie będzie zabrane”?

czytaj też W tych zawodach już zwalniają. Ruszyło prawdziwe trzęsienie ziemi na rynku pracy  

Sprawa dotyczy dodatków dla  seniorów.  "Trzynastka", "czternastka" to są jakieś prowizorki, które nie powinny mieć miejsca w poważnym systemie emerytalnym -  te słowa na antenie Radia Zet  padły z ust Michała Koboski,  posła Polski 2050.  

Wypowiedź jest zgodna z tym, co wyrażają inni przedstawiciele ugrupowania. Jak powiedziała miesiąc temu posłanka Paulina Hennig-Kloska, 13. i 14. emerytury powinny być zamienione na rozwiązania systemowe –pisze serwis biznesinfo.pl,  który przytacza też opinię Oskara Sobolewskiego, eksperta emerytalnego z  firmy HRK. Według niego pieniądze z 13. i 14. emerytury mogłyby zostać przeznaczone na dodatkową waloryzację świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj też  ZUS podniesie emerytury nawet o kilkaset złotych. To już pewne. Państwo jest winne pieniądze seniorom  

Jak wskazuje biznesinfo.pl proponowana przez Sobolewskiego dodatkowa waloryzacja pojawiła się w propozycjach KO i Lewicy. Biorąc jednak pod uwagę przewidywany poziom inflacji w przyszłym roku, który według danych money.pl ma wynieść poniżej 5 proc., prawdopodobieństwo drugiej waloryzacji jest bardzo niskie.

Na temat  trzynastek i czternastek wypowiedziała się też  lider „"Trzeciej drogi" Władysław Kosiniak-Kamysz, który  zadeklarował, że lepszym rozwiązaniem od dodatkowych emerytur jest zwolnienie z podatku PIT.

Czytaj też Ruszyły kontrole i kary. Mogą też zapukać do waszych drzwi 

- Wprowadzimy emeryturę bez podatku – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz na antenie Radia Zet. Prowadzący audycje Bogdan Rymanowski zapytał go, czy 13. i 14. emerytura zostanie zlikwidowana. Zdaniem szefa ludowców jego propozycja jest dla seniorów znacznie bardziej opłacalna i oznaczałaby korzyści porównywalne z wprowadzeniem „nawet 16. emerytury” – przytacza wypowiedź polityka infor.pl ([email protected])


 

Dziękujemy za przesłanie błędu