Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
30/10/2020 - 11:40

Trwa szkolenie podhalańczyków. Kiedy pojawią się w Wojnarowej?

3 Batalion Strzelców Podhalańskich, który już niebawem powstanie w Wojnarowej pod Nowym Sączem, będzie czwartym batalionem piechoty 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Żołnierze właśnie odbywają szkolenie poligonowe w miejscowości Orzysz. Do złudzenia przypominające prawdziwe akcje ćwiczenia mają na celu zgranie pododdziałów jednostki w razie mobilizacji bojowej.

Na poligonie żołnierze doskonalą umiejętności związane z prowadzeniem działań taktycznych, a także zadań ogniowych, polegających na samodzielnym zwalczaniu ogniem sił i środków przeciwnika. Nie jest łatwo, ponieważ jednostka trenuje w dzień i w nocy. W ten sposób żołnierze będą w stanie w sposób zgrany stanąć do walki z wrogiem w połączeniu z piechotą, czołgami i artylerią.

Czytaj też: W miasteczku wojskowym w Wojnarowej będą sklepy, stacja paliw i hala sportowa

Przypomnijmy, że jednostka wojskowa, odwołująca się do tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, wróci na Sądecczyznę dzięki wspartej podpisami kilkudziesięciu tysięcy Sądeczan i sądeckich samorządowców inicjatywie SKT "Sądeczanin". Pomysłodawcą całej akcji był Zygmunt Berdychowski. - Dzięki tak wielkiemu wsparciu pokazaliśmy siłę społeczeństwa obywatelskiego - mówił w trakcie jednej z rozmów z serwisem sądeczanin.info.

Plany utworzenia nowego batalionu potwierdził minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z samorządowcami. Żołnierze będą kontynuować tradycję podhalańczyków, którzy do czasu drugiej wojny światowej stacjonowali na terenie Sądecczyzny. 

Zobacz także: 800 żołnierzy, samobieżne moździerze i Rosomaki. Gmina Korzenna czeka na wojsko

Batalion Strzelców Podhalańskich rozwinięty zostanie w latach 2021-2028. W oddalonej o kilkanaście kilometrów od Nowego Sącza Wojnarowej pojawią się między innymi budynki koszarowe i sztabowe, budynek warsztatowy, stacja paliw, stołówka, hala sportowa, magazyny wielobranżowe oraz infrastruktura towarzysząca. (k.kos@sadeczanin.info, fot. ilustracyjne, Pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu