Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
24/09/2023 - 18:05

Trąba powietrzna w Tatrach. W sieci pojawiły się niepokojące zdjęcia

Pogoda w Tatrach bywa nieprzewidywalna. Nikt jednak nie spodziewał się, że pojawi się tutaj trąba powietrzna. To niecodzienne zjawisko udało się sfotografować. W sieci pojawiły się niepokojące zdjęcia.

Trąba powietrzna to gwałtownie wirująca kolumna powietrza. Zwykle przyjmuje postać leja, który węższym końcem dotyka ziemi. W Polsce trąby powietrzne nie występują zbyt często. A jeśli już się pojawią to przeważnie w centralnej albo północnej części naszego kraju, choć w ostatnich latach coraz częściej występują również na południu w Małopolsce.

Kilka lat temu potężna trąba powietrzna przeszła przez Librantową i Koniuszową. Żywioł zniszczył kilkadziesiąt budynków mieszkalnych i gospodarczych. I choć już wszystkie obiekty zostały odbudowane i naprawione, to mieszkańcy wciąż z niepokojem patrzą w niebo. Boją się, że kiedyś sytuacja może się powtórzyć.

Zobacz też Straszny wypadek w Przydonicy. Lekarze walczą o życie 12-letniej dziewczynki

Kilka dni temu to niebezpieczne zjawisko atmosferyczne zostało zaobserwowane w Tatrach Słowackich, w pobliżu schroniska Teryego, które jest położone na wysokości 2015 metrów nad poziomem morza i jest najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach czynnym przez cały rok. Turyści przecierali oczy ze zdumienia na widok tworzącego się leja. To niecodzienne zjawisko udało się uwiecznić na zdjęciach Lukasowi Sutarikowi. Zostały one opublikowane na stronie „Aktualne warunki w górach”. (r.ga[email protected] Fot. Pixabay / Aktualne warunki w górach)

Dziękujemy za przesłanie błędu