Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
13/02/2014 - 13:00

Tomasz Kowal najpopularniejszym sportowcem Sądecczyzny

Wczoraj (12 lutego) w kompleksie rekreacyjno-wypoczynkowym Platinum w Nowym Sączu odbyła się gala podsumowująca plebiscyt na najpopularniejszego sportowca Sądecczyzny. Najwięcej głosów uzyskał Tomasz Kowal, strong man, który ten tytuł zdobył również w ubiegłym roku. Plebiscyt zorganizowało Stowarzyszenie Dla Miasta.
Mieszkający w Krynicy, Tomasz Kowal w 2013 roku zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Europy Strong Man WSF. Ubiegłoroczny zwycięzca plebiscytu, zdobył największą sympatię mieszkańców Sądecczyzny również w tym roku.
– Ten tytuł, to według mnie jest promocja dyscypliny, którą uprawiam. Na nasze mistrzostwa przychodzi nawet 10 tys. ludzi. Po odejściu z naszych szeregów Mariusza Pudzianowskiego nastąpił spadek zainteresowania, ale teraz popularność tego sportu znowu wraca i na nasze zawody przychodzi coraz więcej widzów – mówi Tomasz Kowal.
Drugie miejsce zajął Dariusz Popiela, kajakarz górski, olimpijczyk z Pekinu 2008, czwarty zawodnik Mistrzostw Europy w K1, brązowy medalista Mistrzostw Europy w K1x3, wicemistrz świata w K1x3.
Trzecie miejsce zajęła Angelika Woźniak, saneczkarka. W 2013 roku zdobyła wicemistrzostwo Polski w XIX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych w kategorii jedynek oraz mistrzostwo w saneczkarstwie drużynowo. Jej pasją jest również jazda na snowboardzie i na quadach.
Kolejne miejsca zajęli:
- Marek Kozioł - bramkarz ekstraklasowego Zagłębia Lubin, który do końca sezonu będzie grał w Sandecji. Jest jej wychowankiem.
- Maciej Korzym – piłkarz ekstraklasowej Korony Kielce, kapitan drużyny, w sezonie 2012/13 strzelił 8 bramek.
- Łukasz Pławecki – zawodnik KS Halny, mistrz Polski w kickboxingu seniorów.
- Ewa Bulanda – trzynastokrotna mistrzyni Polski w kickboxingu.
- Dawid Majoch – hokeista, wychowanek KTH Krynica, reprezentant Polski.
- Bartosz Zając – KS Halny, sporty walki - brązowy medalista Mistrzostw Polski, złoty medalista Pucharu Świata, Mistrz Polski w K-1 Rules, brązowy medalista Mistrzostw Europy w Krynicy.
- Miłosz Hebda – siatkarz, wychowanek SKPS Dunajec Nowy Sącz, obecnie zawodnik Wkręt-Met AZS Częstochowa.
- Rafał Maćkowski – lekkoatleta, biegacz. W 2013 roku został przyjęty do najlepszego Teamu Biegaczy Górskich w Polsce, trenuje też karate.
- Wiktor Sandera – junior sekcji kajakowej Startu Nowy Sącz, najlepszy zawodnik XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich.
- Michał Żygłowicz – rugbysta, zawodnik drużyny seniorów Biało-Czarni – Nowy Sącz.
- Kacper Ćwik – trenuje kajakarstwo slalomowe w klubie Start Nowy Sącz. W 2013 r. : II miejsce w Mistrzostwach Świata juniorów, III miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów, III miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów C2, III miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów K1.
- Klaudia Borek – mistrzyni Polski seniorek w racketlonie – dyscyplinie, w której rozgrywa się cztery sety w grach „rakietkowych” – są to: tenis stołowy, ziemny, badminton i squash.
- Konrad Garncarczyk – kickbokser, brązowy medalista Mistrzostw Europy w kickboxingu full contact w kat. 60 kg, I miejsce w Otwartym Pucharze Polski Kickboxing Light Contact, III miejsce w Otwartym Pucharze Polski Kickboxing Kick Light, I miejsce w Pucharze Świata Kickboxing Kick Light.
Nagrody specjalne otrzymali: Ryszard Miłek za łączenie profesji artystycznej ze sportem; Rafał Dudek za stworzenie profesjonalnego klubu sportów walki Fight House; Klub Sportowy Start za awans do pierwszej ligi tenisa stołowego.
Zostały przyznane również wyróżnienia. Za awans roku otrzymała je Joanna Zając – jedyna olimpijka z Nowego Sącza na ZIO w Soczi. Wójt Chełmca Bernard Stawiarski odebrał statuetkę za rozbudowę bazy sportowej w gminie, a firma Technobud za sponsoring sportu i plebiscytu.
Drużyną Roku 2013 został Sądecki Klub Piłki Siatkowej Dunajec Nowy Sącz, a Trenerem Roku – Łukasz Mężyk z SKPS Dunajec.
Za sportową imprezę roku 2013 uznano Mistrzostwa Europy w Kickboxingu w Krynicy Zdroju. Nagrodę odebrał Krzysztof Bulanda, główny pomysłodawca i organizator mistrzostw.
Tytuł sportowej inicjatywy roku 2013 przyznano Mistrzostwom Świata w Biegach Górskich w Krynicy Zdroju. Ich głównym organizatorem jest Fundacja Sądecka.
Nagroda Talent 2013 przypadła pływakowi Antoniemu Wójcikowi. Srebrną odznakę Związku Piłki Ręcznej w Polsce otrzymał nasz redakcyjny kolega Jerzy Cebula. Nagrody specjalne przyznano Bogdanowi Węgrzynkowi, prezesowi Zarządu i dyrektorowi Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw za organizację zakończenia kariery wybitnego reprezentanta Polski w piłce ręcznej Artura Siódmaka oraz Krzysztofowi Golonce za promocję Sądecczyzny podczas Euro 2012.
Krzysztof Golonka „Clyde”, mistrz świata w trikach piłkarskich, brał udział m.in. w nagraniach spotów telewizyjnych Euro 2012. Wystąpił również obok Roberta Lewandowskiego, jako jedna z gwiazd w teledysku hymnu Euro 2012 „Oceana – Endless Summer”, który dotychczas w Internecie obejrzano ponad 100 mln razy. Nagrody wręczali: prezydent miasta, parlamentarzyści, samorządowcy, radni miejscy i wojewódzcy.
JG
Fot. własne
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)