Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
31/01/2019 - 12:00

Testy na ulicach. Pierwszy z 24 nowych autobusów nie wozi pasażerów

W Nowym Sączu rozpoczęły się testy nowych autobusów MPK, które wiosną mają zasilić tabor miejskiej spółki. Na razie po ulicach miasta jeździ jeden z 24 zamówionych pojazdów, których producentem i dostarczycielem jest firma MAN.


Przypomnijmy, że w początkach stycznia br. nowy prezes MPK Krzysztof Migacz, podczas zwołanej konferencji prasowej poinformował media, a za ich pośrednictwem mieszkańców miasta, że dostawa 24 nowych autobusów będzie, niestety opóźniona o pół roku. Szczegółowo odniósł się także do tego, czym zostało ono spowodowane.

- Mówiąc o nowoczesnym taborze nie sposób nie zauważyć, że częściowa wymiana naszych pojazdów na nowe wynika nie tylko z konieczności ekonomicznej, ale i z obowiązku dbałości o czystość powietrza. Dwadzieścia cztery autobusy, na które czekamy, są wykonywane przez firmę MAN, a umowa na ich produkcję została podpisana początkiem stycznia ubiegłego roku. Niestety, pomimo upływu czasu, nadal korzystamy ze starych pojazdów, których stała naprawa jest wysoce nieopłacalna – mówił podczas spotkania z dziennikarzami.

Od poniedziałku rozpoczęły się, tak jak zapowiadał prezes Migacz, testy wyczekiwanych autobusów miejskich.

Po Nowym Sączu jeździ obecnie jeden z 24 testowanych niskopodłogowych autobusów MPK dostarczonych przez firmę MAN. Na oparciach foteli ma dłoń, usuniętą obecnie z grona oficjalnych, miejskich symboli.

Mieszkańcy mogą być trochę zdezorientowani, bo testowany autobus jeździ po ulicach miasta, zatrzymuje się na przystankach, tak jak inne miejskie autobusy, ale nie wpuszcza do środka i nie zabiera pasażerów. Działanie takie jest konieczne, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że tylko w ten sposób można zweryfikować poprawność działania systemu łączności na linii pojazd-dyspozytor (GPS, GPRS).

-Testy autobusu dostarczonego przez producenta, firmę MAN, kładą szczególny nacisk na rzetelne sprawdzenie działania Inteligentnych Systemów Transportowych ITS. Jest on wyposażony między innymi w system poboru opłat, czyli bilet elektroniczny, autolokalizację pojazdu oraz system automatycznej informacji pasażerskiej w skład której wchodzi ekran LCD oraz system głosowego informowania o przystankach na linii – powiedział Artur Maciuszek ze spółki MPK.

Testowany pojazd MAN LION’S CITY jest modelem niskopodłogowym z zamontowaną rampą dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz specjalną przestrzenią dla tychże osób. Przy każdym z wejść zamontowane zostały specjalne nagrzewnice zapobiegające zamarzaniu wewnątrz wody i śniegu a automatyczny system klimatyzacji z nawiewami przyokiennymi zapewni latem równomierne chłodzenie wnętrza autobusu. 


Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa kierującego i pasażerów zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pojazdu zamontowano kompleksowy monitoring z systemem rejestracji na twardym dysku. Spółce ułatwi to dochodzenie swoich praw w przypadkach spornych, szczególnie tych wynikających z ryzykownych zachowań pieszych i innych kierujących. Dodatkowo pasażerowie będą mogli skorzystać z zamontowanych wewnątrz ładowarek USB. 

Zamówione autobusy, dzięki zastosowaniu oszczędnego oświetlenia led oraz silników wyposażonych w nowoczesne systemy filtrów oczyszczających spaliny, są pojazdami niskoemisyjnymi spełniającymi najwyższe normy unijne EURO 6, czyli ekologiczne.

Opr. IM, Fot. i źródło: UM w Nowym Sączu.

Test nowego autobusu MPK w Nowym Sączu
W Nowym Sączu rozpoczęły się testy nowych autobusów MPK, które wiosną mają zasilić tabor tej miejskiej spółki. Na razie po ulicach miasta jeździ jeden z 24 zamówionych pojazdów, których producentem i dostarczycielem jest firma MAN.


Dziękujemy za przesłanie błędu