Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 20 czerwca. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
10/01/2019 - 20:55

Ten piękny biały las może Cię zabić. Leśnicy apelują

W lasach Sądecczyzny panują bardzo trudne warunki. Napadało śniegu na metr a miejscami dwa. Leśniczy apelują o ostrożność. Choć zbliżają się ferie zimowe w Małopolsce specjaliści miejscami odradzają wędrówki w góry.

- Nie wolno, to obecnie wyjątkowo niebezpieczne poruszać się po lasach w dowolny sposób. Trzeba się trzymać przetartych szlaków, szczególnie w wyższych partiach lasu. Śniegu miejscami jest tak dużo, że możemy mieć problem z wydostaniem się z zasp a przypominam, że na około 40 tysiącach hektarów lasów, które obejmuje Nadleśnictwo Piwniczna w wielu miejscach całkowicie brak zasięgu telefonii komórkowej – obrazuje powagę sytuacji nadleśniczy Stanisław Michalik.

- Ja wiem, że teraz las jest wyjątkowo piękny, ale zachowajmy rozsądek przy jego odwiedzaniu – zaznacza.

Nie inaczej jest na terenach sąsiadujących z Sądecczyzną. Dyrekcja Gorczańskiego Parku Narodowego wydała nawet stosowny komunikat.

Zobacz też: Odstrzał dzików na Sądecczyźnie. Bać się powinni ludzie czy zwierzęta?

Informujemy, że na terenie Parku jak i w całych Gorcach panują bardzo trudne, zimowe warunki terenowe. Warstwa śniegu waha się od 50 cm w niższych położeniach do 150 cm w rejonie Turbacza, szlaki są nieprzetarte, a na niektórych zaspy sięgają do 250 cm. Ponadto dużym zagrożeniem są łamiące się pod naporem śniegu drzewa, które również zalegają na szlakach. W związku, z tym odradzamy piesze wędrówki, co najmniej do czasu ustabilizowania się pogody.

Poruszanie się w tak trudnych warunkach pogodowych wymaga dużego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu, dlatego też, z uwagi na bezpieczeństwo, apelujemy o nie wychodzenie w wyższe partie gór.

ES [email protected] Fot.: Nadleśnictwo Piwniczna Krzysztof Tomasik

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach