Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 20 czerwca. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
11/10/2023 - 15:55

Ten kolejowy most odejdzie w niepamięć. Uda się coś z niego ocalić? [ZDJĘCIA]

Za chwilę z pejzażu miasta zniknie stary, stalowy most kolejowy, łączący brzegi Dunajca w Nowym Sączu. Wpisał się w miasto, a za chwilę tej konstrukcji już nie będzie. Zostanie pocięta na kawałki.

Czytaj także: Zmarł znany i ceniony sądecki lekarz. Oddany bez reszty pacjentom

Rok temu, gdy było już wiadomo, że realizacja potężnej kolejowej inwestycji czyli modernizacja trasy nr 104 Chabówka – Nowy Sącz w ramach inwestycji „Podłęże - Piekiełko” jest nieunikniona, stało się również jasne, że obecny most kolejowy dożywa swoich dni. Już wtedy, półtora roku temu zwróciliśmy się do naszych czytelników o opinię czy warto ocalić jakiś element tego mostu. I na czytelnikach  nie zawiedliśmy się.

Opinie były różne. Część osób była jak najbardziej za tym, aby jakiś element obecnej przeprawy ocalić dla potomnych.

Czytelnicy wskazani nawet miejsce ulokowania takiej pamiątki. Padały propozycje umieszczenia jej nieopodal nowego mostu, na terenie Miasteczka Galicyjskiego, gdzie znajduje się sektor kolonistów józefińskich, albo gdzieś w skansenie.

Czytaj także: III Festiwal Zdrowia w Nowym Sączu. Tam powinnaś być! Bezpłatne badania

Obecna stalowa przeprawa, łącząca dwa brzegi Dunajca, po której przez lata jeździły pociągi osobowe i towarowe została wzniesiona tuż po II wojnie światowej, w 1947 roku.

Jego stalowy poprzednik - już nieistniejący - został wzniesiony w 1884 roku, kiedy budowana była Galicyjska Kolej Transwersalna. W 1945 roku został wysadzony przez wycofujące się z miasta wojska niemieckie. Na jego miejsce dwa lata później został postawiona obecna przeprawa.

- Obecny most kolejowy, który za chwilę będzie rozbierany ma 47 lat – mówi Łukasz Wideł, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Nowym Sączu – Zaraz po wojnie został postawiony w tym miejscu, gdzie stał stary zabytkowy most.

Jak zaznacza Łukasz Wideł takich konstrukcji – mostów kolejowych, jak ten, który będzie likwidowany jest jeszcze w naszym regionie kilka. Mniej więcej były budowane w tym samym czasie.

- Co ciekawe przy budowie obecnego mostu kolejowego zostały wykorzystane elementy wcześniejszego, wysadzonego mostu – dodaje Łukasz Wideł.

Stara przeprawa zniknie, jak poprzedni most, już niebawem.

Czytaj także - TUTAJ

Most kolejowy na Dunajcu odejdzie za chwilę w niepamięć
Most kolejowy na Dunajcu odejdzie za chwilę w niepamięć


Dziękujemy za przesłanie błędu