Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
18/09/2021 - 09:30

Tego jeszcze nie było. Na sądeckim rynku pojawił się dzwon Zygmunta

Tego na sądeckim rynku jeszcze nie było. Pod ratuszem stanęła replika dzwonu Zygmunta. Będziemy ją mogli podziwiać przez dwa tygodnie. Widok robi duże wrażenie.

Tego na sądeckim rynku jeszcze nie było. Przechodząc obok ratusza nie sposób nie zauważyć ogromnego dzwonu, który został ustawiony w tym miejscu. - Skąd on się tutaj wziął? – pytają przechodnie. Wyjaśnienie jest bardzo proste.

Jak się okazuje, na sądeckim rynku stanęła replika dzwonu Zygmunta. Okazją do tego, była 500. rocznica pierwszego uderzenia. Co wiemy na jego temat?

Dzwon został wykonany z twardego styropianu pokrytego masami akrylowymi. Umieszczony jest na specjalnym wozie. Od oryginalnej wersji różni go jedynie waga. Wszystkie pozostałe szczegóły, w tym napisy i zdobienia, zostały wiernie odwzorowane. Dostępny dla mieszkańców będzie przez dwa tygodnie.

Prawdziwy dzwon Zygmunta znajduje się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej w Krakowie. Ufundowany został przez Zygmunta I Starego. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Mateusz Pogwizd)Dziękujemy za przesłanie błędu