Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
06/02/2023 - 11:50

Tęgi mróz zaatakuje Sądecczyznę. Ile będzie na minusie?

Zima trzyma i to jak! Po śnieżycy, którą przygnał na Sądecczyznę cyklon Pit, nadchodzi fala mrozów. Temperatura spadnie nawet do minus dwudziestu dwóch stopni. Teraz w pogodzie rządzi wyż Elizabeth. To za jego sprawą do Polski napływa arktyczne powietrze.

Najpierw mocno sypnęło śniegiem, teraz  nadchodzi siarczysty mróz. Skąd ten nagły zwrot w pogodzie?

Najpierw Pit, teraz Elizabeth

Do czwartku pogodę w kraju kształtować będzie wyż, obejmujący swoim zasięgiem niemal całą Europę. To za jego sprawą do Polski napływa arktyczne powietrze. Będzie dość pogodnie, ale zimno. I to jak!

czytaj też Śnieżna katastrofa odcięła od świata kilka kilometrów sądeckiej drogi  

Pogodowy alert

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie przewiduje do 11 lutego temperaturę minimalną w nocy miejscami od  minus 19 do minus 15 stopni, lokalnie w obniżeniach terenu spadki do  minus 22 stopni.  Temperatura maksymalna w dzień  od minus 10 do  minus 6 stopni. Wiatr o średniej prędkości od 5 do 15 kilometrów na godzinę.  

czytaj też Ale odlot! Bałwan gigant pod Limanową. Nie uwierzycie ile ma metrów [ZDJĘCIA]

Jak się chronić przed mrozem?

Najlepiej ubrać się  „na cebulkę”. Zamiast jednego grubego swetra lepiej założyć trzy cieńsze rzeczy. Znajdujące się między nimi powietrze izoluje ciepło i chroni przed przemarznięciem. Łatwiej jest też zdjąć lub dodać kolejną warstwę, aby dostosować się do temperatury otoczenia.

Absolutnie obowiązkowe są rękawiczki! Nie mogą być ciasne, bo będą hamować krążenie krwi. Najlepsze są wełniane lub skórzane, w przypadku zaczerwienionej  skóry dłoni lepsze będą rękawiczki z polaru albo wyściełane polarem.

czytaj też Kiedy dotarła do niej ta straszna wiadomość, chciała tylko usłyszeć dwa słowa  

Zawsze trzeba mieć czapkę. Jej noszenie pozwala ograniczyć o 50 proc. utratę ciepła. Należy eż chronić stopy. Zimowe buty powinny być  luźniejsze -większe nawet o numer -  bo wtedy można założyć grubsze skarpety. Im lepsza izolacja od podłoża, tym większe uczucie ciepła, buty powinny więc mieć grubą podeszwę i wewnętrzną wkładkę, co zabezpieczy stopy przed zmarznięciem. ([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu