Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
18/12/2018 - 20:35

Tęczowa dłoń poszła do lamusa. Symbolem miasta jest św. Małgorzata

Oficjalne logo miasta Nowego Sącza - kolorowa, tęczowa dłoń oraz hasło "Nowy Sącz. Dobrze wróży" idą do lamusa. Nie będą już używane. Tak postanowił nowy prezydent Ludomir Handzel. Teraz symbolem miasta jest jego herb ze świętą Małgorzatą.

Nowy herb, na którym widnieje święta Małgorzata, zdaniem prezydenta łączy się z historią miasta oraz wiąże się z miejscem na trwale wpisanym w kulturę regionu tj. Bazyliką świętej Małgorzaty.

Prezydent uważa, że dodawanie logo w postaci kolorowej, tęczowej dłoni - nie mającej żadnego oparcia w tradycji i historii miasta. Jest bezzasadne i wprowadza chaos w prezentowaniu symboli związanych z Nowym Sączem.

Dzisiaj prezydent podpisał w tej sprawie stosowne rozporządzenie.

Czytaj także: Radny chce zmiany loga Nowego Sącza. Zamiast dłoni św. Małgorzata?

Logo miasta, czyli tęczowa dłoń, które dzisiaj przestało być używane, albo, jak kto woli przeszło do annałów historii miasta wprowadzono w 2010 roku. Miało być symbolem otwartości miasta, które nie boi się wyzwań. Ten symbol i hasło "Nowy Sącz. dobrze wróży" miało dobrze wróżyć dla miasta i jego mieszkańców.  Czy wróżyło?

Nie wszyscy mieszkańcy akceptowali już wtedy te oficjalne symbole miasta. Pod adresem jednego z nich - kolorowej, tęczowej dłoni kierowane były krytyczne uwagi. Części mieszkańcom ten symbol kojarzył się negatywnie. Doszukiwano się odniesień satanistycznych. Kolorystyka tego znaku graficznego kojarzona była z tęczą, przywodzącą na myśl symbolikę środowisk homoseksualnych. 

Radny Artur Czernecki nie kryje zadowolenia, że prezydent Ludomir Handzel zdecydował się na zmianę logo miasta.

- Od początku to logo przedstawiające tęczową dłoń mi się nie podobało i się mu sprzeciwiałem - mówi radny Czernecki. - To logo wcale nie utożsamiało się z naszym miastem. Byłem i jestem zdania, że logo Nowego Sącza musi mieć bezpośrednie przełożenie i związek z przeszłością miasta. Uważam, że ta łapa w mieście w ogóle się nie przyjęła. Dlatego cieszę się, że tej łapy już nie ma, a jest herb św. Małgorzaty.

[email protected], fot. UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)