Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
18/04/2024 - 07:50

Te śmieciówki trafiły pod lupę ZUS. Wiadomo, kto pracuje u nas na tak niekorzystnych umowach

Są wolne od wszelkich składek i wiele firm to wykorzystuje. To dlatego ta forma zatrudnienia, bez prawa do urlopu i chorobowego, bez odkładania na emeryturę, trafia pod lupę Zakładu Ubezpieczeń społecznych, także w naszym regionie. Jak wynika z ogólnopolskich statystyk. ponad 10 proc. umów o dzieło zgłoszono w Małopolsce.

Czytaj też Jak śmierć obniżyła w sądeckim ZUS emerytury. Teraz liczą je po nowemu

Śmieciówki bez składek pod lupą ZUS

Dlaczego umowy o dzieło już trzy lata temu trafiły pod lupę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, także w Nowym Sączu?  Ponieważ są wolne od wszelkich składek i wiele firm to wykorzystuje. Tymczasem pracownik jest w ten sposób pozbawiony prawa do urlopu i chorobowego, nie odkłada na emeryturę,  a sam budżet państwa traci na tym miliardy.

- Rejestr pozwala przede wszystkim dokładniej oszacować liczbę zawieranych umów o dzieło – wyjaśniała Anna Szaniawska, rzeczniczka regionalnego oddziału Zakładu. - Zgromadzone w rejestrze informacje są  wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. To rozwiązanie ułatwia także weryfikację istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych.  

- W zgłoszeniu są przekazywane wyłącznie ogólne informacje dotyczące zamawiającego i wykonawcy, daty zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy, jak też o jej przedmiocie wskazywała rzeczniczka.

Czytaj te Nie żyje znany lokalny biznesmen. Niedaleko Nowego Sącza zbudował gigantyczny sukces firmy znanej w kraju i zagranicą 

Jakie są najnowsze dane,także z naszego regionu?

W sumie w ubiegłym roku do ZUS zgłoszono 1,6 mln umów o dzieło. Porównując do 2022 r. nie było dużych zmian w strukturze podmiotów, które zgłosiły umowy o dzieło i ich wykonawców – mówi  Anna Szaniawska.

W Małopolsce tego rodzaju umowy  były zawierane  w ramach działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej – ponad 22,12 proc. ogółu. To działalność związana z komunikacją i informacją – 10,85 proc. i pozostała działalność usługowa na poziomie 9,59 proc.

Czytaj też Czarna lista i ranking prymusów. Do którego zestawienia trafił Nowy Sącz i sądeckie gminy  

Zawierane w Małopolsce umowy o dzieło to ponad 10 procent tych zgłaszanych w skali całego kraju.  Najwięcej zawarto ich w województwie mazowieckim (25,16 proc.), na drugim miejscu uplasowało się województwo śląskie (11,13 proc.) ([email protected])  Dziękujemy za przesłanie błędu