Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
18/04/2020 - 18:45

Te śmieci są równie groźne jak koronawirus! GIS mówi jak się bronić

Okazuje się, że nie tylko osoby zarażone, nosiciele koronawirusa są niebezpieczni dla naszego zdrowia. W dobie epidemii równie groźne są śmieci, które wytworzyły zarażone osoby. Nawet te, które nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu, bo nie mają objawów zarażenia. Główny Inspektor Sanitarny już bije na alarm i wprowadza wytyczne, które mają zapobiec efektom tego stanu rzeczy.

Zobacz też: Maska „Plague Doctor”. Co to u licha jest?

GIS i wspierające go Ministerstwo Klimatu skupiają się w pierwszej kolejności na odpadach wytworzonych w miejscu kwarantanny lub izolacji przez osoby:
- które były narażone na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2,
- zakażone koronawirusem SARS-CoV-2,
- mające bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem SARS-CoV-2,
- chorych na COVID-19

- Odpady wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji, ze względu na miejsce powstawania oraz na ich skład stanowią odpady komunalne. Jednakże, z uwagi na świadomość, że odpady te wytwarzane będą przez osoby zakażone wirusem\ SARS-CV-2 lub chore na COVID-19 oraz brak potwierdzonych ustaleń naukowych co do czasu aktywności koronawirusa na powierzchniach różnych materiałów wchodzących w skład odpadu, należy z tymi odpadami postępować zachowując szczególne środki ostrożności – ostrzega w specjalnym komunikacie GIS. - Wytyczne dla osób stosuje się dla całego gospodarstwa domowego, w którym taka osoba się znajduje – podkreślają specjaliści.

Zacznijmy od wytycznych dla osób zdrowych objętych kwarantanną, dla osób stosujących środki zapobiegawcze np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniani się koronowirusa:
a) odpady powinny być segregowane i wrzucane do właściwych pojemników (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane),
b) maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

Zobacz też: Ile osób jest zarażonych w Kamionce Wielkiej? Wójt twardo domaga się danych

Kolejne wskazania GIS przeznaczone są dla osób przebywających w izolacji (wytycznymi tymi obejmuje się także odpady wytwarzane w obiektach/na obszarze kwarantanny zbiorowej, którą obejmowani są obywatele Polski np. wracający do kraju):
- wysoce zalecane jest, aby odczekać 72 godziny od zamknięcia worka – przed przekazaniem worka z odpadami do odbioru;
- osoba przebywająca w izolacji umieszcza odpady w worku przeznaczonym na ten cel, w miarę możliwości worek spryskać preparatem wirusobójczym;
- worka z odpadami nie należy zapełniać powyżej trzech czwartych jego pojemności i nie zgniatać;
- po zapełnieniu worka, osoba przebywająca w izolacji, zawiązuje worek i po ustaleniu z osobą wynoszącą odpady z miejsca izolacji wystawia worek z odpadami z pomieszczenia, w którym przebywa;
- osoba wynoszącą odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) wystawiony przez osobę w izolacji worek do drugiego worka, zawiązuje/zamyka go i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru (oprócz dokładnego zawiązania worka, można zamknąć go dodatkowo przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka) oraz oznacza datę oraz godzinę zamknięcia worka;
- worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w oznakowanym pojemniku przeznaczonym na te odpady, w miarę możliwości będącego w posiadaniu odbierającego;
- przed i po każdej czynności związanej z pakowaniem/przenoszeniem odpadów, używać rękawic ochronnych, myć i/lub dezynfekować ręce;
- odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki) powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.

Ale bezpieczne wynoszenie odpadów to jedno, bo przecież w wielu miejscowościach odpady komunalne odbierane są tylko raz albo dwa razy w miesiącu. Dlatego również duży nacisk służby sanitarne kładą na składowanie odpadów od chwili ich wytworzenia do wywiezienia osobno podając zasady dla budynków o zabudowie wielorodzinnej i dla domków jednorodzinnych.

- Magazynowanie odpadów, o których mowa powyżej, w miejscach przeznaczonych do gromadzenia odpadów, z wyłączeniem zabudowy jednorodzinnej, prowadzi się w zamykanych pojemnikach lub kontenerach, oznakowanych, w sposób zabezpieczający przed rozprzestrzenianiem odpadów, zabezpieczonych przed dostępem osób postronnych oraz zwierząt – brzmi pierwsze z zaleceń.

- Magazynowanie odpadów w zabudowie jednorodzinnej prowadzi się w miejscach wyznaczonych na terenie posesji w zamykanych pojemnikach, oznakowanych, w sposób zabezpieczający przed ich rozprzestrzenianiem, dostępem osób postronnych oraz zwierząt – zwraca się GIS do rodzin mieszkających samodzielnie.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu