Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
23/07/2019 - 13:00

Tarcza Herbowa „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” dla stowarzyszenia HDK

Tarczę Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” uhonorowano Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Sączu – Klub Miejski.

Radni podjęli uchwałę w tej sprawie w kwietniu tego roku. Podczas dzisiejszej sesji została wręczona.

Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Sączu - Miejski Klub zostało zarejestrowane w 1996 roku. Klub zrzesza obecnie 443 członków z całego Powiatu Nowosądeckiego.

Organizacja ta została utworzona przez krwiodawców dla społeczności lokalnej. Ideą SHDK RP w Nowym Sączu - Miejski Klub jest przede wszystkim ratowanie tego co najcenniejsze, czyli ludzkiego życia, propagowanie idei honorowego krwiodawstwa i przeszczepu szpiku kostnego. Co roku SHDK RP w Nowym Sączu - Miejski Klub organizuje akcje wyjazdowe oddawania krwi na terenie Powiatu Nowosądeckiego oraz akcje lokalne, w których biorą udział również ich krwiodawcy.

Ponadto na przełomie czerwca i lipca z powodu większej ilości wypadków przeprowadzają coroczną akcję wakacyjną ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na krew przez społeczność lokalną.

SHDK RP w Nowym Sączu - Miejski Klub prowadzi prelekcję na temat
idei honorowego krwiodawstwa i przeszczepu szpiku kostnego w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie miasta Nowego Sącza, a od tego roku organizują takie spotkania w gminach Powiatu Nowosądeckiego.

Podkreślenia wymaga fakt, iż corocznie SHDK RP w Nowym Sączu - Miejski Klub oddaje około 120 - 140 litrów pełnej krwi oraz osocza, co w podsumowaniu daje przez okres 25 lat około 3500 litrów krwi wraz z osoczem, co jest znaczącym litrażem.

Z okazji 15-lecia istnienia SHDK RP w Nowym Sączu - Miejskiego Klubu powstał pomnik dla uczczenia krwiodawców, znajdujący się przy skwerze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)