Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
27/09/2018 - 17:40

Takie autobusy elektryczne będą jeździły po Nowym Sączu. Przetarg rozstrzygnięty

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu kupi pierwsze dwa nowoczesne autobusy elektrycznie wyprodukowane przez firmę Ursus Bus S.A. z Lublina. Tego oferenta wybrała sądecka spółka, która odpowiada za funkcjonowanie miejskiej komunikacji w Nowym Sączu i na terenie gmin, z którymi ma podpisane porozumienie międzygminne.

Do ogłoszonego przetargu na dostawę dwóch autobusów elektrycznych oraz wykonanie stacji do wolnego oraz szybkiego ładowania tych pojazdów przystąpiły dwie firmy: Ursus Bus oraz Solaris.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne miało pierwotnie na tę inwestycję zabezpieczone 6,8 miliona złotych. Niestety, obie firmy, które stanęły do przetargu przedstawiły ofertę cenową przewyższającą wartość zamówienia.

Firma Ursus – Bus za zrealizowanie zamówienia chciała ponad  7,5 mln złotych, a firma Solaris – 8,8 mln złotych.

Czytaj także: Kiedy na ulice Nowego Sączą wyjadą autobusy elektryczne?

Jak już informowaliśmy Andrzej Górski, prezes MPK uzależniał wyłonienie wykonawcy od tego, czy uda się znaleźć oszczędności, które pozwoliłyby zrealizować to zadanie za wyższą kwotę zaoferowaną przez potencjalnych wykonawców. Na szczęście, udało się wygospodarować dodatkowe fundusze.

W ostatnich dniach MPK rozstrzygnęło przetarg na „Dostawę fabrycznie nowych niskopodłogowych autobusów o napędzie elektrycznym wraz z infrastrukturą ładowania". Wybrana została oferta firmy Ursus Bus S.A.

- Wykonawca zaoferował wykonanie zamówienia za kwotę: 7 575 570,00 zł brutto - mówi Andrzej Górski, prezes sądeckiego MPK. - Zgodnie z warunkami specyfikacji, firma dostarczy dwa autobusy elektryczne w termin 230 dni od dnia podpisania umowy oraz zainstaluje dwie stacje wolnego ładowania na zajezdni MPK wraz z dostosowaniem placów postojowych pod zakupione autobusy oraz system stacji szybkiego ładowania przy ul. Sucharskiego wraz z przebudową zatoki autobusowej i posadowieniem stacji transformatorowej. 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne dołoży do tego zadania ponad 700 tysięcy złotych.

Prezes Górski przyznaje, że stacje do ładowania autobusów elektrycznych są dobrą inwestycją, bo w przyszłości będą mogły z nich korzystać i inne elektryczne pojazdy, które znajdą się we flocie sądeckiego MPK.

Warto zaznaczyć, że kupno autobusów elektrycznych i budowa stacji do ładowania w Nowym Sączu są częścią ogromnego, wartego ponad 60 mln złotych projektu pn. „Rozbudowa niskoemisyjnego systemu transportu publicznego aglomeracji sądeckiej” współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej. Obejmuje on przebudowę dworca autobusowego MPK przy ul. Kolejowej w Nowym Sączu, zakup taboru dla MPK (30 nowych, niskopodłogowych autobusów MAN z silnikiem diesla) oraz uruchomienie w pobliżu starosądeckiego rynku obiektu „Park&Ride”.

[email protected], Fot. Ursus Bus S.A.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)