Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
26/04/2023 - 18:50

Takich specjalistów z dziedziny medycyny Krynica-Zdrój jeszcze nie widziała!

Już w najbliższy czwartek, 27 kwietnia w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju odbędzie się już X, jubileuszowe Seminarium „O Zdrowiu Sądeczan” a mieszkańcy naszego regionu po raz kolejny będą mogli wziąć udział w dyskusji o najważniejszych wyzwaniach, z którymi musi mierzyć się post pandemicznej rzeczywistości polska służba zdrowia. O jakich wyzwaniach mowa?

Zobacz też: Rozwiązali ręce lekarzom rodzinnym. Co opieka koordynowana daje pacjentom?

Seminarium organizuje Fundacja Sądecka i już po raz kolejny daje mieszkańcom naszego regionu niepowtarzalną okazję do poznania i dyskusji z wyjątkowymi przedstawicielami środowiska medycznego z różnych dziedzin.

W tym roku tematyka seminarium obraca się wokół zagadnień i wyzwań z którymi skonfrontowała nas w bezprecedensowy sposób epidemia COVID-19.

Kluczowym tematem będzie nasze zdrowie psychiczne. Kondycja Polaków, a dalej Sądeczan, jest w tym temacie alarmująca: z zaburzeniami psychicznymi, i to tymi najpoważniejszymi, zmagają się coraz młodsi z nas. Oczywistym jest, że wymaga to przebudowania systemu opieki i wdrożenia odpowiednich mechanizmów zaradczych a jednym z nich jest deinstytucjonalizacja usług w zakresie zdrowia psychicznego. Co to oznacza w praktyce dla pacjentów?

Zobacz też: Jak skutecznie pomóc osobom z zaburzeniami psychicznymi? Opowie o tym dr n.med. Anna Depukat z IPiN

Odpowiedzi udzielą nam: dr m. med. Anna Depukat - dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, dr hab. n. med. Maciej Pilecki - Konsultant Wojewódzki Województwa Małopolskiego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, Członek Zespołu Roboczego ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży przy Ministrze Zdrowia, dr hab. n. społ. Ewa Wilczek – Rużyczka - Dziekan Wydziału Psychologii, Pedagogiki i Nauk Humanistycznych krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie oraz prof. Małgorzata Janas-Kozik - Pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. reformy psychiatrii dziecięcej, Kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu

Ale pandemia zostawiła jeszcze inne wyraźne ślady. Dziś bardziej niż kiedykolwiek zdajemy sobie sprawę, nauczeni dramatycznymi doświadczeniami, jak ważne są szeroko zakrojone działania związane z profilaktyką i leczeniem chorób cywilizacyjnych: chorób układu krążenia i układu oddechowego, cukrzycy, otyłości, nowotworów oraz depresji. O tym też chcemy podyskutować w gronie specjalistów, bo wszyscy sobie doskonale zdajemy sprawę, że podstawą są tu dwa czynniki – budowanie świadomości zdrowotnej i kompleksowe, często interdyscyplinarne leczenie.

Zobacz też: Na to właśnie chorujemy i umieramy najczęściej, a służba zdrowia sobie z tym nie radzi!

A rozmawiać o tym podczas seminarium będą: prof. dr hab. n. med. Janusz Ryś - dyrektor Krakowskiego Oddziału Narodowego Instytutu  Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie, lek. med. Jacek Ślipek - chirurg, ortopeda, kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, SPZOZ Szpital im. dr J. Dietla w Krynicy – Zdroju, prof. dr hab. n. med. Piotr Odrowąż-Pieniążek - adiunkt Kliniki Chorób Serca i Naczyń Klinika Kardiologii Interwencyjnej, Instytut Kardiologii UJ CM, prof. dr hab. n. med. Piotr Podolec - Kierownik Kliniki, Pełnomocnik Dyrektora ds. Chorób Rzadkich w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, lek. Robert Bakalarz - kierownik, Oddział Onkologii Klinicznej, Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu, lek. Tomasz Płatek - kierownik, Oddział Internistyczno-Geriatryczny, Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza w Gorlicach

Będzie też miejsce na bardziej optymistyczne tematy. Do takich należy bardzo ważna zmiana w zakresie uprawnień lekarzy rodzinnych. Z początkiem października ubiegłego roku lekarze pierwszego kontaktu POZ mogą realizować świadczenia zdrowotne w nowym modelu zwanym opieką koordynowaną. Opieka koordynowana polega na objęciu pacjenta chorego przewlekle, powyżej 18 roku życia, pozostającego w leczeniu POZ, kompleksową opieką medyczną. Oznacza to, że pacjent ma zagwarantowany szybszy i sprawniejszy dostęp do specjalistycznych badań i konsultacji.

Jak ten system sprawdza się w praktyce? Tu dyskutować będziemy z Elżbietą Fryźlewicz – Chrapisińską - dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, dr Haliną Potok - prorektorem ds. Studenckich i Kształcenia Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Józefa Szczurek – Żelazko - posłanką na Sejm RP, Jackiem Krajewskim - prezesen Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

Ale podczas seminarium porozmawiamy też o szeroko pojętej profilaktyce. Zgodnie ze starym porzekadłem: lepiej zapobiegać i leczyć. Jest tylko jedno „ale”, jak to robić właściwie i przede wszystkim skutecznie? Zapytamy o to wspomnianą już dyrektor Elżbietę Fryźlewicz – Chrapisińską, Marcina Krzemińskiego - prezesa Uzdrowiska Krynica – Żegiestów, Sławomira Kmaka - Dyrektora Szpitala im. dr J. Dietla w Krynicy - Zdroju SPZOZ, prof. dr hab. n. med. Henryka Mazurka - kierownika Katedry Dietetyki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu i Jana Graba - fizjoterapeutę z Salveo Medical Care.

Przypominamy też, że w trakcie seminarium ogłoszone zostaną wyniki VII Plebiscytu Sądecki Lekarz, Sądecka Pielęgniarka i Położna, Sądecka Przychodnia Zdrowia Przyjazna Pacjentowi.

PROGRAM SEMINARIUM „O ZDROWIU SĄDECZAN”. Udział w seminarium jest bezpłatny. 

([email protected] Fot.: ilustracyjne pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu