Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
10/06/2021 - 20:30

Takich gości miał w ogrodzie. Na szczęście ich rozpoznał!

Pan Adam znalazł na swojej działce, tuż koło domu, te przepiękne stworzenia. Z daleka wyglądały jak lśniąca kula, dopiero z bliska okazało się, że to wyjątkowi goście, bo same padalce.

Pan Adam mieszka na stoku Paściej Góry w gminie Chełmiec. Dziś, gdy zabrał się za kolejne prace porządkowe w ogrodzie zauważył coś, co z początku wyglądało jak jakaś metalicznie lśniąca kula. Dopiero gdy mężczyzna podszedł bliżej zauważył ciasno splecione padalce wygrzewające się w słońcu.

- Bałem się, że jak je tak zostawię, to wyłapie je mój pies. Dlatego wziąłem je na ręce, przeniosłem pod ogrodzenie i puściłem żeby się wyniosły w bezpieczniejsze miejsce – opowiada o spotkaniu. I nie ukrywa, że cieszyło je w dwójnasób, bo obecność padalców oznacza, że okolica jest naprawdę czysta.

Padalec to nie wąż jak wielu sądzi, a jaszczurka z uwstecznionymi kończynami. Występuje w części Europy, Azji i Afryki. Na północy najdalej żyją w Szwecji. Wśród naukowców nie ma do dziś zgodności, czy padalce są jajorodne czy żyworodne. Po 11 – 13 tygodniowej ciąży na świat przychodzi od 6 do aż 26 młodych! Na naszych terenach, czyli w Europie Środkowej padalce są aktywne od lutego do października a na resztę czasu zapadają w sen zimowy.

W naszym rejonie padalce padają ofiarami ludzi, którzy mylą je ze żmijami. Szkoda, bo to cudne stworzenia. Na szczęście pan Adam zidentyfikował je bezbłędnie. Przez pewien czas były w Polsce nawet pod ścisłą ochroną, od 2014 natomiast są pod ochroną częściową. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Czytelnik)

Takich gości miał w ogrodzie. Dobrze, że ich rozpoznał!
Pan Adam znalazł na swojej działce, tuż koło domu, te przepiękne stworzenia. Z daleka wyglądały jak lśniąca kula, dopiero z bliska okazało się, że to wyjątkowi goście, bo same padalce. (Fot.: Czytelnik)


Dziękujemy za przesłanie błędu

Zbigniew Konieczek Sądeczaninem 2020 Roku