Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
01/07/2019 - 14:40

Taka zmiana w pogodzie, że aż strach. Idzie na nas trąba powietrzna z gradem

Choć poranek w pierwszy dzień lipca nie przyniósł zmiany pogody i na Sądecczyźnie jest nadal ponad trzydzieści pięć stopni, wedle meteorologów idzie radykalna zmiana pogody. Łowcy burz straszą gradem wielkości kurzych jaj. Na Słowacji już rozszalały się burze:

Skwar i zaduch. Cierpią ci, którzy muszą w taką pogodę ruszyć w miasto i ci, którzy pracują w nieklimatyzowanych halach i biurach albo, co gorzej, pod chmurką. Trwa wyczekiwanie na zmianę w pogodzie.

 Czytaj też: Ludzie wariują od upałów. Jechał przez miasto... na golasa na skuterze! 

Czy przyjdzie ? - pytamy Alinę Jasek-Kamińską, dyżurnego synoptyka krakowskiego biura prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

- Do naszego kraju zbliża się chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Zatoki Botnickiej. Przewidujemy groźne zjawiska. Silne porywy wiatru i burze z gradem – mówi synoptyk.   

Co nas czeka w Małopolsce? Dziś jeszcze upalnie. Termometry mogą wskazać w ciągu dnia 34 stopnie, ale już wieczorem albo w nocy pogoda się zmieni. Po przejściu frontu przyjdzie ochłodzenie – dodaje Jasek – Kamińską.

Do godziny piątej rano prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 40 mm oraz porywami wiatru do 100 km na godzinę,  lokalnie nawet do 115. Miejscami wystąpi duży grad, istnieje również ryzyko lokalnego wystąpienia trąb powietrznych - brzmi ostrzeżenie krakowskich synoptyków.

Jak wygląda trąba powietrzna? Przerażająco!

 Czytaj też Mózg się gotuje od upału. Czy można odmówić przyjścia do pracy?

Niszczycielskie porywy wiatru i grad wielkości pięciu centymetrów zapowiadają też Łowcy Burz.

- W poniedziałek spodziewamy się wystąpienia bardzo silnych, a nawet ekstremalnie silnych burz w południowo-zachodniej, południowej, częściowo centralnej i wschodniej Polsce – czytamy w  prognozach zamieszczonych na Facebooku.

Alarm podnosi też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które za pomocą komunikatora sms rozsyła ostrzeżenia o spodziewanym nocnym ataku wiatru, burzy i gradu.

W nocy najlepiej nie wychodzić z domu – ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

[email protected] fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020