Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
20/11/2019 - 13:15

Tak zamieniają u nas budowlaną brzydotę w istne cudo [ZDJĘCIA]

Zwoje kolorowych rur, granitowe krawężniki, zapakowana w gigantyczne worki kostka brukowa i głębokie wykopy… z tego wielkiego budowlanego chaosu w centrum Limanowej wyłania się już część wyremontowanej płyty rynku. To, jak będzie wyglądać reprezentacyjne miejsce ulubionego przez turystów miasteczka można już zobaczyć na przygotowanej przez architektów wizualizacji.

Nie ma już śladu po zgrzebnym PRL-owskim limanowskim rynku. Od połowy lipca to jeden wielki plac budowy, z którego gdzieniegdzie wyłaniają się już zarysy zupełnie nowego centrum miasta. Prowadzona z rozmachem inwestycja połączona jest z remontem drogi krajowej nr 28 przylegającej do rynku. Na zakończenie remontu jezdni czekają kierowcy

- Już rozpoczęło się układanie nawierzchni asfaltowej. Perspektywa przywrócenia ruchu w rynku jest bardzo bliska - informuje limanowski urząd miasta.

Czytaj też Takiego parkingu jeszcze u nas nie było. Budują trzy poziomy dla samochodów 

Zaawansowane są również prace przy remoncie samej płyty rynku. Teraz budowane są dwie fontanny. Jedna z nich, tak zwana posadzkowa, zostanie wyposażona w instalację świetlno-dźwiękową. Druga, kaskadowa, zlokalizowana będzie w pobliżu buzodromu. Wykonywane są też roboty związane z przebudową sieci gazowych, energetycznych oraz telekomunikacyjnych - dodają urzędnicy magistratu.   

To, jak będzie wyglądać reprezentacyjne miejsce tak lubianego przez turystów z całej Polski  miasteczka można zobaczyć na przygotowanej przez architektów wizualizacji.

Zdarty z rynku położony za komuny beton zastąpią granitowe płyty. Nawierzchnia będzie wyrównana. Znikną podwyższone, koliste fragmenty, które teraz są jeszcze w centrum. W to wszystko zostanie wkomponowana zieleń. Będzie nawet oczko wodne z mostkiem.

Czytaj też Wybudowali im nową oczyszczalnię, ale czy wszyscy chcą pożegnania z szambem 

W centrum powstanie również nowoczesne oświetlenie oraz system nagłośnienia, który będzie wykorzystywany podczas miejskich imprez. Jak podkreślają władze miasta, limanowski rynek ma stać się miejscem bardziej przyjaznym dla mieszkańców i turystów.  Przybędzie ławek i miejsc z drewnianymi siedziskami.

- Nowością będą ławki interaktywne ze stacjami ładowania USB, hotspotem WiFi i innymi funkcjami multimedialnymi – informuje urząd. - W ramach rewitalizacji planowana jest też przebudowa parkingu w rynku. Po modernizacji zostanie tylko piętnaście miejsc postojowych.

Bardziej funkcjonalny stanie się też buzodrom. Do tej pory mieściło się w nim Centrum Informacji Turystycznej. Po rozbudowie będzie również punkt gastronomiczny.

Kiedy limanowski rynek będzie wyglądał tak, jak na wizualizacji? Inwestycja ma być gotowa w połowie listopada przyszłego roku. Jej koszt to blisko 10 milionów złotych.

[email protected] fot. UM Limanowa

Nie ma już śladu po zgrzebnym PRL-owskim limanowskim rynku. Od połowy lipca to jeden wielki plac budowy, z którego gdzieniegdzie wyłaniają się już zarysy zupełnie nowego centrum miasta
Inwestycja połączona jest z remontem drogi krajowej nr 28 przylegającej do rynku


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)