Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 kwietnia. Imieniny: Amadeusza, Cezaryny, Juliany
22/03/2020 - 12:30

Tak jeszcze nigdy nie było. Już wiadomo co z Wielkanocą w czasie epidemii

Puste kościoły, wirtualne nabożeństwa… epidemia koronawirusa wywróciła odwieczny liturgiczny porządek. Tuż przed Wielkanocą, mnożą się pytania o najważniejsze dla chrześcijan święto. Co z uroczystościami Triduum Paschalnego, co ze święceniem pokarmów? Watykan opublikował wytyczne. Informacje przekazuje też Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Jak będzie wyglądała w tym roku Wielkanoc? Komunikat w tej sprawie opublikowała Konferencja Episkopatu Polski, która poinformowała, że  Kongregacja do sprawa Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne dotyczące sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią.

Czytaj też Przez koronawirusa można zyskać odpust zupełny. Jak to zrobić? 

Dekret Kongregacji stanowi, że Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin. Może być natomiast przełożona Msza Święta Krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek, na termin późniejszy.

Co z uroczystościami Wielkiego Tygodnia?

Kongregacja zaleca, aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatyczne.

W Wielki Czwartek księża w parafii mogą koncelebrować mszę św. Wieczerzy Pańskiej, ale wyjątkowo bez ludzi.

Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum" – czytamy w dekrecie.

W Wielki Piątek biskup lub proboszcz mogą celebrować Mękę Pańską.

W modlitwie powszechnej biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia – podaje dekret, w którym czytamy również, że w czasie Wigilii Paschalnej "przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do orędzia wielkanocnego. Potem następuje liturgia Słowa. W czasie liturgii chrzcielnej należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje liturgia eucharystyczna – podaje Kongregacja.

Dekret przewiduje również, że wyrazy pobożności ludowej i procesje, Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni.

Co z wielkanocnymi koszyczkami? Czy w tym roku ich nie będzie?  

Czytaj też Znoszą zakaz handlu w niedzielę. Czy to prawda, czy półprawda, czy to plotka  

- Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350” - Konferencja Episkopatu Polski.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu