Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 kwietnia. Imieniny: Benedykta, Izodory, Wacławy
21/09/2018 - 21:00

Tablica za tablicę. Wyzwoliciele zniknęli ze ściany MOK-u

Wczoraj, jak już informowaliśmy, bez specjalnego rozgłosu z frontowej ściany Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu została usunięta tablica upamiętniająca I rocznicę "wyzwolenia" Nowego Sącza przez Armię Czerwoną. Moment jej ściągania uwiecznił sądecki artysta fotograf Sylwester Adamczyk. Dzisiaj zastąpiła ją inna tablica o zupełnie innej treści.

Zaprojektował, wykonał i osadził ją w pustej niszy na ścianie MOK-u znany sądecki przedsiębiorca Stanisław Markowicz. Jak dowiedzieliśmy się od pana Stanisława wykonał on tablicę na zamówienie Urzędu Miasta. Co się na niej znajduje?

Prawie 120 nazwisk sądeczan, którzy zapisali się w historii miasta, w okresie kiedy odzyskiwaliśmy w 1918 roku niepodległość.

Czytaj także: Nowy Sącz: "wyzwoliciele" zniknęli wraz z tablicą

Jest to tablica z jasnego piaskowca. Stanisław Markowicz nad jej przygotowaniem pracował przez ostatnie dwa tygodnie. Jak dowiedzieliśmy się od projektanta ma być ona odsłonięta 14 października, podczas uroczystego czwartego pochówku szczątków gen. Bronisława Pierackiego. Mauzoleum jest już przygotowane na Starym Cmentarzu. To tam odbędzie się uroczysty pogrzeb.

Tablica, która została zdjęta wczoraj ze ściany frontowej MOK-u trafiła do magazynów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

[email protected], Fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu