Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
27/06/2022 - 12:30

Ta rudera przestanie straszyć. Za kilka tygodni zniknie z pejzażu Sącza

Za kilka tygodni z pejzażu Nowego Sącza zniknie rudera, która od kilku lat straszy przy ul. Sienkiewicza 55 w Nowym Sączu. To sypiący się budynek, w którym jeszcze niedawno pracowali sądeccy policjanci. Dzisiaj klucze do budynku otrzymał wykonawca, który zajmie się jego wyburzaniem. Na pustym placu będzie budowane nowa siedziba nowosądeckiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Czytaj także: Prezydent i radni Nowego Sącza żegnają zmarłego komendanta Straży Miejskiej

Przypomnijmy, że w tym budynku pracowali sadeccy policjanci. Funkcjonariusze wyprowadzili się stamtąd do nowej komendy przy ul. Grottgera w 2011 roku.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii – w imieniu Skarbu Państwa – przekazało tę nieruchomość na rzecz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie przed świętami Bożego Narodzenia 2021 roku.

Jak powiedziała Sądeczaninowi lek. Beata Mazurek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie klucz do zdewastowanego budynku przy ul. Sienkiewicza 55 został dzisiaj przekazany wyłonionemu w przetargu wykonawcy, który zajmie się wyburzaniem tego obiektu. Przekazanie kluczy do budynku wiąże się również z przekazaniem wykonawcy terenu.

Już niebawem będzie on przygotowywany pod wyburzenie niszczejącego budynku i wywiezienie tego, co z niego zostanie.

- Wyburzaniem budynku przy ul. Sienkiewicza 55 w Nowym Sączu zajmie się firma „ENERGOKON-PLUS” z Sosnowca – mówi Beata Mazurek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. – Firma ma zrealizować zadanie w ciągu trzydziestu dni o dnia podpisania umowy i wejścia na teren budowy.

Jak mówi szefowa tej instytucji zostały już także przygotowane przez prawników niezbędne dokumenty do ogłoszenia postępowania przetargowego, by wyłonić firmę, która wybuduje nowoczesną siedzibę nowosądeckiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Nowym Sączu.

Przetarg powinien być ogłoszony jeszcze w tym tygodniu. Nowoczesne centrum ma być budowane w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”.

W nowej siedzibie centrum będzie nie tylko pobierana, ale też przetwarzana krew, którą oddają krwiodawcy.

Szefowa RCKiK w Krakowie przyznaje, że plany są takie, aby nowa siedziba dla nowosądeckiego oddziału RCKiK była oddana do użytku w 2023 roku.

- W nowej siedzibie będziemy chcieli utworzyć także Centrum Edukacji – mówiła nasza rozmówczyni w początkach tego roku. – Ma to być miejsce spotkań dla promowania idei krwiodawstwa. Mam tutaj na myśli organizowanie prelekcji na temat bezpieczeństwa oddawania krwi, na temat potrzeb krwiolecznictwa. Centrum ma być także miejscem spotkań krwiodawców oraz edukacji personelu medycznego. W nowoczesnym centrum będą sala wykładowa i toalety.

Czytaj także: Trzeba ogłaszać nowy przetarg na budowę boiska w Zawadzie. Dlaczego?

Oprócz tego w nowoczesnym budynku znajdą się: gabinet lekarski, punkt poboru próbek, rejestracja, przestrzeń, gdzie można będzie wypocząć, poczekalnia i zaplecze socjalne.

To, jaki będzie koszt postawienia nowoczesnego budynku dla nowosądeckiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie znany precyzyjnie po przygotowaniu kosztorysu.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu