Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
08/05/2023 - 16:40

Ta parafia jest niezwykła. Tutaj wszyscy są jak jedna wielka rodzina [ZDJĘCIA]

W majowym wydaniu miesięcznika „Sądeczanin”, zabieramy naszych Czytelników do Parafii Świętego Rocha w Nowym Sączu. Jest to niezwykła parafia, bardzo bogata w powołania kapłańskie i zakonne. Tutaj wszyscy są jak jedna wielka rodzina. Duża w tym zasługa proboszcza księdza prałata Józefa Janasa oraz księży wikariuszy, którzy posługują w tej parafii.

W najnowszym numerze miesięcznika „Sądeczanin” aż trzydzieści jeden stron poświęciliśmy Parafii Świętego Rocha w Nowym Sączu, której przewodzi proboszcz ksiądz prałat Józef Janas, a w duszpasterstwie pomagają mu wikariusze – ks. Wojciech Wolak oraz ks. Maciej Dadał.

W naszej gazecie przeczytacie o niezwykłej historii parafii św. Rocha oraz o budowie kościoła Trójcy Przenajświętszej. W wywiadzie, który przeprowadziliśmy z proboszczem księdzem prałatem Józefem Janasem  dowiecie się, jak wyglądały początki jego powołania, kim chciał zostać zanim wstąpił do seminarium, jak wyglądała jego kapłańska droga, w których parafiach pracował zanim został proboszczem w Dąbrówce, jak wspomina budowę kościoła i jak postrzega parafię i wiernych.

Ksiądz prałat po ponad 36 latach posługi w Parafii św. Rocha, w tym roku odchodzi na zasłużoną emeryturę, ale nie rozstaje się z parafianami. Dalej będzie posługiwał w parafii, ale jako rezydent. Przez czas jego posługi w Parafii św. Rocha bardzo dużo udało się zrobić. Wspólnie z mieszkańcami wybudował nowy kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, cmentarz, a także Przedszkole Katolickie zwane Ochronką. To tylko niektóre dzieła, które w ostatnim czasie udało się zrealizować, bo jest ich naprawdę bardzo dużo. Parafianie żartobliwie mówią, że „ksiądz prałat zastał Dąbrówkę zabłoconą, a pozostawia wyasfaltowaną.” Księdza prałata mieliśmy okazję poznać bliżej podczas spotkań związanych z przygotowaniem materiału do naszej gazety. Jest to osoba niezwykle pracowita, sumienna, życzliwa, oddana służbie Bogu i ludziom. Z pewnością trudno będzie go zastąpić. 

W naszej gazecie znajdziecie również rozmowę z Izabelą Gargulą i Katarzyną Gomulec. Obie od wielu lat pracują w Niepublicznym Przedszkolu Katolickim zwanym „Ochronką”. Jest to niezwykłe miejsce, w którym panuje rodzinna atmosfera, a dzieci już od najmłodszych lat są uczone wartości katolickich. Pomysł o budowie przedszkola zrodził się po wizycie Ojca Świętego Jana Pawła II w Starym Sączu. To miejsce jest żywym pomnikiem papieża Polaka.

W każdej parafii działa rada parafialna, która ma za zadanie służyć księdzu proboszczowi dobrą radą i pomocą. Wbrew pozorom, praca w radzie wymaga od każdego członka dużej aktywności i zaangażowania na chwałę Bożą i pożytek ludzi. O tym właśnie rozmawialiśmy z Józefem Koroną, który jest przewodniczącym Rady Parafialnej w Parafii św. Rocha i nadzwyczajnym szafarzem komunii świętej. 

Parafia św. Rocha w Nowym Sączu choć jest parafią miejską, to tutaj prawie wszyscy się znają. Parafianie są jedną wielką rodziną, która wspiera się w trudnych chwilach. Każdy może liczyć nie tylko na swoich sąsiadów, ale na całą wspólnotę parafialną. I właśnie o tym rozmawialiśmy z członkiem rady parafialnej Krzysztofem Bębenkiem.

W naszej gazecie znajdziecie również wypowiedź księdza wikariusza Macieja Dadała oraz księdza Sebastiana Śmiałka, który przez kilka lat posługiwał w tej parafii i choć teraz jest na studiach w Lublinie, często wraca na Sądecczyznę do Parafii św. Rocha.

W naszym materiale znajdzie również wypowiedzi parafian, którzy w przeróżny sposób angażują się w życie parafii. Znajdziecie także zdjęcia zabytków oraz wykaz kapłanów i sióstr zakonnych pochodzących z Parafii św. Rocha, jak i tych którzy w tej parafii pracowali. Zachęcamy do lektury naszego miesięcznika, bo naprawdę warto! 

Gdzie kupić miesięcznik „Sądeczanin”?

Tradycyjne, papierowe wydanie „Sądeczanina” znajdziecie w punktach dystrybucji prasy na terenie miasta Nowego Sącza i w innych miejscowościach.

Nowy Sącz:

 • Księgarnia ALFABET, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 5
 • Księgarnia-Antykwariat BESTSELLER, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 1
 • Firma Handlowa DANEK, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 45
 • MUSICBAN, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 15
 • Kiosk wielobranżowy, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 23
 • Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiego, Nowy Sącz, ul. Chopina 10
 • Sklep Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 22
 • ADeeM – Dariusz Migacz, ul. Lwowska 66A, Nowy Sącz

Poza miastem:

 • Niskowa: Sklep spożywczo-przemysłowy „Od A do Z”, Niskowa 180 (gmina Chełmiec)
 • Kamianna: Pasieka Barć Kamianna, Kamianna 17 (gmina Łabowa)
 • Brzezna: Sklep spożywczo-przemysłowy BEATRICZE, Brzezna (gmina Podegrodzie)
 • Łącko: Firma Handlowa PASOŃ, Łącko 214
 • Grybów: SHP SKŁADNICA GRYBÓW, ul, Rynek 1, Grybów
 • Stary Sącz: Kiosk TRAFIKA, ul. Rynek 12, Stary Sącz

Przypominamy o ofercie prenumeraty naszego miesięcznika, którą można rozpocząć w dowolnym momencie. Po wykupieniu prenumeraty "Sądeczanina" co miesiąc na wskazany adres będziemy wysyłać za pośrednictwem poczty najnowsze wydanie periodyku. Więcej informacji: 

Majowy miesięcznik już wkrótce będzie również dostępny w formie e-wydania 

[email protected] Fot. R. Gajewski

Ta parafia jest niezwykła. Tutaj wszyscy są jak jedna wielka rodzina [ZDJĘCIA]
Odwiedzając Parafię św. Rocha, warto zobaczyć zabytki, które się tutaj znajdują. To właśnie tutaj jest piękny zabytkowy kościół św. Rocha, cmentarz wojenny, zabytkowe kapliczki i wiele innych obiektów, które warto zobaczyć.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu