Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
10/07/2023 - 11:20

Ta parafia jest niezwykła. Tutaj Maryja z cudownego obrazu tuli do serca swoje dzieci

W lipcowym wydaniu miesięcznika „Sądeczanin”, zabieramy naszych Czytelników do Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu, na terenie której znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych. Ta parafia jest niezwykła pod wieloma względami i naprawdę warto ją odwiedzić w któryś wakacyjny weekend.

W najnowszym numerze miesięcznika „Sądeczanin” aż trzydzieści trzy strony poświęciliśmy Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu. Nie było to łatwe zadanie, bo ta parafia jest tak bogata w przeróżne zabytki i atrakcje, że można by o niej napisać niejedną książkę, a co dopiero zmieścić to wszystko na kilkudziesięciu stronach w gazecie, dlatego postaraliśmy się zawrzeć w naszym materiale tylko to, co uznaliśmy za najważniejsze. 

W naszym czasopiśmie przeczytacie o historii powstania parafii oraz o budowie kościoła, w którym dzisiaj znajduje się sanktuarium Maryjne z cudownym obrazem Matki Bożej Tylickiej. W wywiadzie, który przeprowadziliśmy z księdzem proboszczem Piotrem Fiksakiem dowiecie się, jak wyglądały początki jego powołania, kim chciał zostać zanim wstąpił do seminarium, jak wyglądała jego kapłańska droga, w których parafiach i miejscach pracował zanim został proboszczem w Tyliczu i jak postrzega parafię i wiernych.

W naszej gazecie znajdziecie również ciekawy wywiad, który zrobiliśmy z pochodzącym z Tylicza księdzem Roman Markiem, który od kilku lat pracuje na misjach w sercu Afryki, a dokładnie w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej oraz wywiad z księdzem Krzysztofem Ciastoniem, który od dwudziestu czterech lat posługuje duszpastersko w Stanach Zjednoczonych. 

Polecamy także wywiad z Anną Rystwej, która od wielu lat w tylickiej parafii, pomaga narzeczonym dobrze przygotować się do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Bardzo ciekawy jest również wywiad z przewodnikiem beskidzkim Januszem Kiebleszem, który jak nikt inny zna historię Tylicza i wszystkie zabytki, które się tutaj znajdują. Warto także przeczytać artykuł o należącej do parafii w Tyliczu Muszynce, która jest położona tuż przy granicy ze Słowacją. Sołtys tejże miejscowości Marta Gałeziowska w bardzo ciekawy sposób opowiada ciekawostki związane z tą wioską. 

W lipcowym numerze „Sądeczanina” znajdziecie również piękne świadectwo siostry Iwony Zabawskiej i Krystyny Miejskiej, a także liczne wypowiedzi mieszkańców, wykaz kapłanów i sióstr zakonnych pochodzących z Tylicza, jak i tych którzy do tej pory pracowali w tej parafii oraz listę zabytków wraz ze zdjęciami. Zachęcamy do lektury i do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca. 

Gdzie kupić miesięcznik „Sądeczanin”?

Tradycyjne, papierowe wydanie „Sądeczanina” znajdziecie w punktach dystrybucji prasy na terenie miasta Nowego Sącza i w innych miejscowościach, a także w kościołach w Tyliczu. 

Nowy Sącz:

Księgarnia ALFABET, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 5
Księgarnia-Antykwariat BESTSELLER, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 1
Firma Handlowa DANEK, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 45
MUSICBAN, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 15
Kiosk wielobranżowy, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 23
Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiego, Nowy Sącz, ul. Chopina 10
Sklep Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 22
ADeeM – Dariusz Migacz, ul. Lwowska 66A, Nowy Sącz

Poza miastem:

Niskowa: Sklep spożywczo-przemysłowy „Od A do Z”, Niskowa 180 (gmina Chełmiec)
Kamianna: Pasieka Barć Kamianna, Kamianna 17 (gmina Łabowa)
Brzezna: Sklep spożywczo-przemysłowy BEATRICZE, Brzezna (gmina Podegrodzie)
Łącko: Firma Handlowa PASOŃ, Łącko 214
Grybów: SHP SKŁADNICA GRYBÓW, ul, Rynek 1, Grybów
Stary Sącz: Kiosk TRAFIKA, ul. Rynek 12, Stary Sącz

Przypominamy o ofercie prenumeraty naszego miesięcznika, którą można rozpocząć w dowolnym momencie. Po wykupieniu prenumeraty "Sądeczanina" co miesiąc na wskazany adres będziemy wysyłać za pośrednictwem poczty najnowsze wydanie periodyku. Więcej informacji: 

Małgorzata Sitek - tel. 18 475 16 31, mail: [email protected]
Bogusława Berdychowska - tel. 18 475 16 26, mail: [email protected]

Lipcowy miesięcznik będzie również dostępny w formie e-wydania. 

[email protected] Fot. R. Gajewski

Ta parafia jest niezwykła i wyjątkowa! Tutaj Maryja z cudownego obrazu tuli do serca swoje dzieci
W lipcowym wydaniu miesięcznika „Sądeczanin”, zabieramy naszych Czytelników do Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu, na terenie której znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych. Ta parafia jest niezwykła pod wieloma względami i naprawdę warto ją odwiedzić w któryś wakacyjny weekend.


Dziękujemy za przesłanie błędu