Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 lipca. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
05/11/2019 - 12:55

Szykujmy się na inwazję bobrów? Na Sądecczyźnie ich nie brakuje

Nasz Czytelnik przysłał zdjęcie zniszczeń, jakich dokonały bobry żyjące nad Dunajcem. Zdjęcie zostało zrobione w okolicy sklepu Media Markt w Nowym Sączu. Czy to oznacza, że czeka nas inwazja bobrów w mieście?

W publikacji  Bobry lubują się w ekstremalnych warunkach mieszkaniowych? [WIDEO] pokazaliśmy Czytelnikom bobrzą tamę, którą zwierzaki zrobiły na potoku w Kamionce Małej tuż obok wyjątkowo ruchliwej drogi powiatowej. Okazuje się jednak, że i Nowym Sączu bobry czują się znakomicie i już podgryzają drzewa nad Dunajcem.

 W 2015 roku na terenie Sądecczyzny naliczono ponad 400 bobrów. Ich liczebność w stosunku do poprzednich badań – czyli w ciągu roku - zwiększyła się o jedną trzecią. Dla porównania, przed II wojną światową taka ilość tych zwierząt na terenie całej Polski.

Zobacz też: Nowy Sącz: taka lisia szajka! Córce ukradła buta, ale to przestało być zabawne

W 2016 roku zapadła zatwierdzona przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska o ograniczeniu ich populacji – myśliwi mogli zabić po 15 sztuk w każdym obwodzie łowieckim na terenie naszego województwa. Powód tej drastycznej dla niektórych decyzji był jeden – pokrycie strat spowodowanych przez działalność bobrów pochłaniała rocznie 400 tysięcy z budżetu województwa. Dla porównania przed II wojną światową w całej Polsce żyło ich właśnie tyle.

Kolejne ślady bobrzej działalności na Sądecczyźnie wskazują, że zwierzakom kontrola populacji nie zaszkodziła. Przy okazji zaznaczmy, że w naszym regionie, gdzie przeważają wąskie potoki i strumienie bobry mało kiedy budują prawdziwe żeremie. Ich miejscem zamieszkania są najczęściej głębokie jamy, które drążą w ziemi. Przypomnijmy też, że wszystkie szkody związane z bytowaniem bobrów choćby na terenach uprawnych czy zagospodarowanych na cele rolne czy bytowe należy zgłaszać do oddziału RDOŚ w Starym Sączu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: CzytelnikDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)